Janusz Korwin-Mikke i Sławomir Mentzen. Fot. PAP
Janusz Korwin-Mikke i Sławomir Mentzen. Fot. PAP

Korwin-Mikke po rozmowie z Mentzenem. Już wszystko jasne

Redakcja Redakcja Konfederacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Wszystko wskazuje na to, że czas Janusza Korwina-Mikkego w polskiej polityce bezpowrotnie dobiega końca. Nestor polskiego liberalizmu gospodarczego okazał się w wielu sprawach niestrawny dla swoich młodszych kolegów. "Przed spotkaniem członków Rady Krajowej Nowej Nadziei odbyłem rozmowę ze Sławomirem Mentzenem..." - napisał w sobotę na platformie X (dawniej Twitter) Janusz Korwin-Mikke.

Mentzen pokazał drzwi Korwinowi-Mikke

W sobotę odbywało się posiedzenie Rady Krajowej Nowej Nadziei. Głównym tematem miało być podsumowanie kampanii wyborczej i plany na najbliższe miesiące.

Prezes Nowej Nadziei Sławomir Mentzen przekazał na platformie X, że „na dzisiejszej Radzie Krajowej Nowej Nadziei, po całodniowej dyskusji, poinformował Janusza Korwin-Mikkego, że nie będzie kandydował z list Konfederacji w kolejnych wyborach”.

Korwin-Mikke: Nie ma szans na porozumienie

Korwin-Mikke napisał z kolei na platformie X, że przed spotkaniem członków Rady Krajowej odbył rozmowę z kolegą Sławomirem Mentzenem i doszedł do wniosku, „że nie ma szans na porozumienie". "Prezes zrobił na posiedzeniu co trzeba, bym nie zmienił zdania” - dodał polityk.


Korwin-Mikke stopniowo marginalizowany w Konfederacji

Konfederację tworzą obecnie trzy formacje: Nowa Nadzieja (dawniej KORWiN), Ruch Narodowy i Konfederacja Korony Polskiej.

W październiku 2022 r. na kongresie partii KORWiN jej prezes Janusz Korwin-Mikke złożył rezygnację, a Sławomir Mentzen został wybrany na jego następcę. W listopadzie tego samego roku ogłosił przemianowanie ugrupowania na Nową Nadzieję. 14 lutego 2023 został (wraz z Krzysztofem Bosakiem z Ruchu Narodowego) współprzewodniczącym rady liderów Konfederacji

Janusz Korwin-Mikke w tegorocznych wyborach nie zdobył mandatu posła. Jego miejsce w Sejmie zajmie debiutująca w polityce Karina Bosak. W okręgu podwarszawskim starując z drugiego miejsca zdobyła ponad dwa razy więcej głosów, niż lider listy Korwin-Mikke.


KW

Źródło zdjęcia: Janusz Korwin-Mikke i Sławomir Mentzen. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka