Na zdjęciu satyrycy Krzysztof Jaślar (2P) i Zenon Laskowik (P). gr PAP/Zbigniew Wdowiński
Na zdjęciu satyrycy Krzysztof Jaślar (2P) i Zenon Laskowik (P). gr PAP/Zbigniew Wdowiński

Latami umilał szarą rzeczywistość w PRL. Legenda polskiego kabaretu nie żyje

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Nie żyje Krzysztof Jaślar, współzałożyciel Kabaretu Tey, autor tekstów, reżyser. O śmierci artysty poinformował jego przyjaciel Zenon Laskowik.

Krzysztof Jaślar nie żyje

"Z przykrością informujemy, że dziś zmarł Krzysztof Jaślar współzałożyciel Kabaretu Tey, autor tekstów, reżyser" - podano w informacji zamieszczonej we wtorek w nocy w mediach społecznościowych Zenona Laskowika.

"Niestety, w związku ze stanem zdrowia Krzysztofa Jaślara musimy odwołać wszystkie zaplanowane występy Kabaretu TEY do końca roku" - informowano przed kilkoma dniami.

Krzysztof Jaślar to legenda sceny

Krzysztof Jaślar urodził się w Bytomiu. W 1966 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu, a następnie studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Na początku lat 70.

Zenon Laskowik zaproponował mu założenie w Poznaniu zawodowego kabaretu "Tey". Pierwszy występ kabaretu odbył się 17 września 1971 r. w sali przy ulicy Masztalarskiej w Poznaniu. W 1973 r. kabaret został wyróżniony m.in. "Złotą Szpilką" oraz nagrodą Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W 1974 r. Jaślar odszedł z kabaretu Tey ze względu na problemy z cenzurą oraz interwencjami Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Były cenzor Tomasz Strzyżewski w "Wielkiej księdze cenzury PRL w dokumentach" opublikował notkę informacyjną nr 16/74 Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk z wytycznymi dla cenzorów: "Ze względu na szkodliwość polityczną utworów Krzysztofa Jaślara (jednego z autorów poznańskiego kabaretu Tey) nie należy dopuszczać do żadnych publikacji tego autora".

Jaślar rozpoczął pracę w redakcji rozrywki poznańskiego ośrodka telewizyjnego. Ukończył podyplomowe studia dziennikarskie. Od 1977 r. wraz z Zenonem Laskowikiem zrealizował programy dla telewizji: "Narodziny gwiazdy" (1977), "Śpiew, balet, piosenka" (1978), "S tyłu sklepu" (1980) i "Na granicy" (1980-1981).Zdał egzamin na reżysera. Brał udział w realizacji spektakli teatralnych i imprez m.in. festiwali. W 1992 r. wydał książkę "Kabaret Tey 1971–1989 Teksty, wspomnienia, pomówienia".

W 2002 r. na II Festiwalu Dobrego Humoru zdobył nagrodę dla programu rozrywkowego "Herbatka u Tadka".

Syn, Filip jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i skrzypkiem w Grupie MoCarta. 

Na zdjęciu satyrycy Krzysztof Jaślar (2P) i Zenon Laskowik (P). gr PAP/Zbigniew Wdowiński

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura