na zdjęciu: Banknoty 100 złotowe. (mb/awol) PAP/Marcin Bielecki
na zdjęciu: Banknoty 100 złotowe. (mb/awol) PAP/Marcin Bielecki

5,5 tys. zł od ZUS i tylko jeden warunek. Dodatek pobiera coraz więcej Polaków

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Specjalny dodatek jest wypłacany bez względu na to, czy stulatek otrzymuje już emeryturę, rentę lub inne świadczenie. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jak i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON. 14 listopada przypada Dzień Seniora, którego celem jest promowanie aktywności osób w starszym wieku oraz dążenie do ich integracji z młodszymi grupami społecznymi.

Specjalna emerytura. ZUS: rośnie liczba wypłacanych świadczeń honorowych

- Rok temu świadczenie honorowe w całej Polsce otrzymywało 2689 osób. Widzimy, że ta liczba stale rośnie z miesiąca na miesiąc. Dziś to już 2,9 tys. osób. Obecnie 2,9 tys. osób otrzymuje już świadczenie honorowe z ZUS-u z racji osiągnięcia 100 lat. Widzimy, że ta liczba stale rośnie. Zdecydowanie częściej „premię za wiek" otrzymują kobiety. Stanowią one ponad 90 proc. wszystkich stulatków – informuje Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Rzecznik ZUS zaznaczył, że każdy stulatek może liczyć na specjalny dodatek za wiek. Jak wyjaśnił, jego wysokość może być różna, wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dla osób, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat, świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto. Świadczenie honorowe nie podlega waloryzacji, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości wraz ze świadczeniem podstawowym, czyli emeryturą czy rentą.

Z danych ZUS wynika, że najstarszy mężczyzna mieszkający w naszym regionie, który ukończył 100 lat w 2020 r., otrzymuje świadczenie z ZUS-u w wysokości ok. 4,3 tys. zł brutto, a najstarsza kobieta, która setne urodziny obchodziła w 2015 r., otrzymuje 3,3 tys. zł brutto.

Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, aby dostać dodatkowo świadczenie honorowe, nie muszą składać żadnego wniosku. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności, czyli przyzna dodatkową kwotę z urzędu. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego. Oni, aby otrzymać świadczenie honorowe, muszą złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.


Polska się starzeje

Zgodnie z prognozami Głównego Urzędu Statystycznego w 2030 roku w Polsce będzie mieszkało prawie 11 milionów osób starszych, to o 11 proc. więcej niż w 2021 roku. Prawdopodobnie wzrośnie też liczba stulatków. Tylko w ciągu trzech lat w Polsce przybyło blisko 400 osób, które osiągnęły ten sędziwy wiek. 

Szacuje się, że na świecie żyje ok. 480 tys. stulatków, a do 2050 roku ich liczba może przekroczyć milion. Nie ma dokładnych danych, ale krajami z największą liczbą osób, które przekroczyły 100 rok życia, są Stany Zjednoczone, gdzie żyje ich ponad 57 tys. i oczywiście Japonia – blisko 60 tys. W Japonii rozpoczęto badania stulatków w 1963, gdy żyły tam jedynie 153 osoby powyżej tego wieku. Do 1998 liczba stulatków w Japonii wzrosła do ponad 10 tysięcy. W 2003 było ich już 20 tysięcy, a w 2009 – 40 tysięcy. Uważa się, że do 2050 liczba stulatków może wzrosnąć w Japonii do 272 tysięcy. W Europie najwięcej najstarszych osób jest we Francji, Ich liczba przekroczyła 30 tys. Zdarzają się przypadki superstulatków, czyli osób, które dożyły 110 lat. Do tego wieku dożywa 1 na 1000 stulatków. Najstarszym człowiekiem w historii, którego wiek został dostatecznie udokumentowany, była Jeanne Calment, w chwili śmierci mająca 122 lata i 164 dni. 

 na zdjęciu: Banknoty 100 złotowe. (mb/awol) fot. PAP/Marcin Bielecki

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka