fot. PAP/Piotr Nowak
fot. PAP/Piotr Nowak

Nie żyje aktor Maciej Damięcki. Zagrał wiele niezapomnianych ról

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Zmarł Maciej Damięcki, aktor znany z takich produkcji jak "M jak miłość" czy "Plebania". Zmarł w wieku 79 lat. O śmierci aktora poinformowały w piątek jego dzieci, Matylda i Mateusz Damięccy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Dzieci Macieja Damięckiego żegnają ojca

Maciej Damięcki urodził się w 1944 roku. Wywodził się z aktorskiej rodziny. Był synem aktorów Ireny Damięckiej-Górskiej i Dobiesława Damięckiego, jego brat Damian Damięcki to również aktor. Mało tego, dzieci Macieja - Mateusz Damięcki i Matylda Damięcka to również aktorzy. W zawodzie jest także bratanek Grzegorz Damięcki.

O śmierci wybitnego aktora poinformowała jego córka Matylda Damięcka, która na Instagramie udostępniła grafikę z wizerunkiem ojca i podpisem: "Pa tatku".

"Pa, tato" - napisał z kolei syn Mateusz Damięcki wklejając na Facebooku czarno-białe zdjęcie uśmiechniętego ojca.

Kariera aktorska Macieja Damięckiego

W 1966 roku Maciej Damięcki ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Polska).

Damięcki zagrał wiele ról, których nie sposób zliczyć. Oglądaliśmy go w takich hitach jak "Szatan z siódmej klasy", "Stawka większa niż życie", "Rzeczpospolita babska", "Chłopi", "Rozmowy kontrolowane", "Dom", "Ekstradycja". W ostatnich latach było kojarzony z serialami "Plebania", "M jak miłość", "Bodo". Po raz ostatni na ekranie aktor wystąpił w świątecznym filmie "Uwierz w Mikołaja". W latach 1966-96 Maciej Damięcki występował w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Miał bardzo charakterystyczny głos. Często występował w słuchowiskach dla dzieci, co bardzo lubił.


ja

Na zdjęciu Maciej Damięcki w 2019 roku, fot. PAP/Piotr Nowak

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura