Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Piotr Nowak
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Piotr Nowak

Morawiecki walczy do końca. Zaproszenia od premiera i reakcje polityków

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 263
Premier Mateusz Morawiecki, który dostał misję tworzenia rządu, wysłał zaproszenia na spotkanie do liderów poszczególnych ugrupowań. O wiadomości od szefa rządu poinformowali m.in. Sławomir Mentzen z Konfederacji, Krzysztof Gawkowski z Lewicy oraz Miłosz Motyka z Polski 2050.

Walka o koalicjanta 

Mimo że PiS wygrało wybory, to nie ma większości, by tworzyć nowy rząd. Prezydent Andrzej Duda dał jednak szansę Zjednoczonej Prawicy na czele z Mateuszem Morawieckim, aby to on spróbował poszukać poparcia w Sejmie. Politycy opozycji stanowczo mówią, że nie ma takiej możliwości, by ktoś chciał wejść do koalicji z PiS. Szef rządu się nie poddaje. 

W środę politycy różnych ugrupowań poinformowali w mediach społecznościowych o liście, jaki otrzymali od Kancelarii Sejmu. "Celem spotkania jest budowanie Koalicji Polskich Spraw, mającej kluczowe znaczenie dla skutecznej realizacji obietnic złożonych Polakom. Prezentowane dotychczas propozycje obejmują szeroki zakres kwestii, zarówno gospodarczych, jak i społecznych - rodzin, edukacji i zdrowia" – czytamy w zaproszeniu. 


Lewica nie pójdzie

O wspomnianym liście poinformował m.in. Krzysztof Gawkowski z Lewicy. "Oszukany Premier zaprasza na spotkania w sprawie oszukanej koalicji! W imieniu Lewicy informuję, że nigdzie się nie wybieramy!" – oświadczył. 

"Dziękuję, nie skorzystam" – napisał z kolei Rober Biedroń. 

"Nie mam o czym rozmawiać" 

– Dostałem wczoraj zaproszenie od premiera Mateusza Morawieckiego na rozmowy ws. nowego rządu - przyznał w środę w Radiu ZET współprzewodniczący Konfederacji, prezes Nowej Nadziei Sławomir Mentzen. Jednocześnie dodał: – Ja nie mam o czym rozmawiać z Mateuszem Morawieckim.

Współprzewodniczący Konfederacji pytany był również w rozgłośni o słowa Krzysztofa Bosaka, który kilka dni temu powiedział, że "Konfederacja nigdy nie odmawia rozmów", odpowiedział, że "dzisiaj mamy spotkanie w tej sprawie, po którym na pewno wydamy komunikat".

 

- Umawialiśmy się na konkretne ustawy z kimś innym, idziemy z partiami demokratycznymi - zapewnił w Sejmie dziennikarzy Miłosz Motyka.

- My już jesteśmy umówieni z premierem. Tym premierem koalicji większościowej jest Donald Tusk. Nie będziemy się umawiać na raz z dwoma premierami. Dubler nas nie interesuje - dodał marszałek senior Marek Sawicki. 

MP

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Piotr Nowak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka