Agenci ABW. Fot. gov.pl
Agenci ABW. Fot. gov.pl

Groźna siatka szpiegowska w Polsce. Finał akcji służb

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Do sądu skierowano akt oskarżenia przeciwko 16 członkom siatki szpiegowskiej działającej na terytorium Polski. Śledztwo było prowadzone przez lubelski pion Prokuratury Krajowej wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Szpiedzy zostaną postawienie przed sąd 

Prokurator zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej. "Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności" - poinformował dział Prokuratury Krajowej.

"Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od stycznia 2023 roku do marca 2023 roku m.in. w Białej Podlaskiej, Chełmie, Medyce, Przemyślu, Rzeszowie, w Warszawie oraz innych miejscowościach na terenie kraju. Oskarżeni przeprowadzali czynności polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w tym obiektów militarnych i portów morskich. Na bieżąco informowali zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które otrzymywali wynagrodzenie" - wyjaśnili śledczy. 


Podejrzani siedzą w areszcie

Wobec 15 podejrzanych na wniosek prokuratora, z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę ucieczki oskarżonych, grożącą im surową, stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

"Aktem oskarżenia objęto 16 osób wchodzących w skład siatki szpiegowskiej współpracującej z rosyjskimi służbami specjalnymi. Oskarżeni zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy, prowadzili działania wywiadowcze, ale również propagandowe przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu" - przekazała prokuratura.

Sukces polskiego kontrwywiadu 

- Aktem oskarżenia kończy się śledztwo ABW dotyczące siatki szpiegowskiej pracującej dla Rosjan. Zidentyfikowanie i zatrzymanie 16 podejrzanych w tej sprawie to ogromny sukces polskiego kontrwywiadu. Bezpieczeństwo Polski i Polaków jest dla nas najważniejsze - skomentował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.


– Zidentyfikowanie i rozbicie siatki szpiegowskiej działającej na terytorium Polski na rzecz rosyjskich służb to znaczący sukces polskiego kontrwywiadu. W wyniku skutecznej pracy funkcjonariuszy ABW udało się zneutralizować bardzo poważne zagrożenie, które wynikało z działań wrogiego wobec nas państwa jakim jest Rosja – ocenił w rozmowie z PAP sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn. 

Urzędnik przypomniał, że do pierwszych zatrzymań w sprawie doszło na początku marca 2023 r. Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze. 


MP 


Agenci ABW. Fot. gov.pl

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo