Meczet w Malmo. Fot. commons.wikimedia.org
Meczet w Malmo. Fot. commons.wikimedia.org

Szwedzi wypowiedzą wojnę islamistom? Chcą zrównać meczety z ziemią

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 151
Szwedzcy Demokraci mają plan na walkę z islamistami. Lider prawicowej partii Jimmie Akesson na kongresie partii w Vaesteras zapowiedział wyburzanie meczetów w Szwecji, aby powstrzymać islamską propagandę. To nowy punkt programowy.

Wyburzanie i zaprzestanie budowy meczetów 

Walka z islamistami to nowy punkt programu ugrupowania, które od jesieni 2022 roku wspiera centroprawicowy rząd Szwecji w ograniczeniu imigracji, walce z gangami oraz rozbudowie energetyki jądrowej. Jak wskazują sondaże, SD stale wzrasta poparcie, w listopadzie na partię zagłosowałoby 22 proc. ankietowanych.

"Należy całkowicie zaprzestać budowy nowych meczetów w Szwecji (...). Musimy zacząć zajmować i burzyć meczety szerzące antydemokratyczną, antyszwedzką, homofobiczną oraz antysemicką propagandę lub dezinformację na temat Szwecji" - podkreślił Akesson w przemówieniu po ponownym wyborze na szefa SD, którym jest od 2005 roku.

Lider SD zaproponował umożliwienie policji oraz służbom specjalnym SAPO podsłuchiwanie lokali przeznaczonych na działalność religijną w celu zbierania dowodów.


Zdaniem polityka z krajobrazu szwedzkich miast powinny zniknąć minarety, kopuły oraz półksiężyce, gdyż świadczą o próbie dominacji imigrantów z Bliskiego Wschodu nad Szwedami. "Każdy ma prawo wyznawać dowolną religię, ale nie można wpływać na innych. Imigranci z Bliskiego Wschodu chcą czuć się jak u siebie w domu (...) Szwecja nigdy nie będzie krajem muzułmańskim" - podkreślił.

Oskarżenia o wspierania islamistów 

Akesson o wspieranie islamistów oskarżył największą partię opozycyjną, socjaldemokratów, w tym byłą premier Magdalenę Andersson. W Szwecji trwa polityczna debata na temat parlamentarzysty Partii Robotniczej-Socjaldemokraci Jamala El-Haja, który uczestniczył w maju w zorganizowanej w Malmoe palestyńskiej konferencji wspólnie z działaczami powiązanymi z Hamasem. "El-Haj służy socjaldemokratom za magnes do przyciągnięcia wyborców. (...) Andersson nie zostanie ponownie premierem bez głosów i wsparcia islamistów" - mówił.

W ostatnich miesiącach Szwecja boryka się z dezinformacją na arabskojęzycznych forach internetowych w związku z możliwością palenia Koranu jako przejawu wolności słowa. Inne rozpowszechniane nieprawdziwe stwierdzenie dotyczy zabierania dzieci muzułmańskim rodzinom przez szwedzkie służby socjalne.

W październiku w Brukseli w wyniku zamachu terrorystycznego dokonanego przez dżihadystę zginęło dwóch szwedzkich kibiców.

Szwecja będzie mieć najsurowszą politykę migracyjną w UE

We wrześniu 2022 roku Szwedzcy Demokraci zdobyli 20,5 proc. i po raz pierwszy w historii stali się drugą siłą w parlamencie po socjaldemokratach. Ten wynik pozwolił na sformułowanie centroprawicowego rządu liberalno-konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, Chrześcijańskich Demokratów oraz Liberałów. SD nie ma w rządzie własnych ministrów, ale posiada przedstawicieli w kancelarii rządu, którzy pilnują realizacji wspólnego programu.

Według zapowiedzi Akessona dzięki Szwedzkim Demokratom pod koniec kadencji parlamentu (w 2026 roku) Szwecja będzie mieć najsurowszą politykę migracyjną w UE. Wcześniej politycy centroprawicy mówili raczej, że celem jest "aby warunki dla imigrantów nie były bardziej szczodre niż w innych krajach UE".

MP

Meczet w Malmo. Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka