Zakopiańscy radni przygotowali projekt uchwały w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Fot. commons.wikimedia.org
Zakopiańscy radni przygotowali projekt uchwały w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Fot. commons.wikimedia.org

Góralki mają dość. Stworzyły petycję i żądają zmian

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 116
Zakopiańscy radni przygotowali projekt uchwały w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Góralki na wieść o tym stworzyły natomiast petycję dotyczącą uchwalenia antyprzemocowego prawa. Taka nagła zmiana może mieć związek z tym, że PiS straciło władzę.

Zmiany w Zakopanem 

Zakopane to jedna z ponad stu gmin w Polsce, w której nie obowiązują zapisy uchwały antyprzemocowej. W związku z tym Zakopianki organizowały burzliwe protesty. Warto podkreślić, że władze miasta już dziesięciokrotnie odrzucali przyjęcie lokalnego programu, a ich działania w obronie "jedności rodziny" chwalili politycy PiS na czele z Beatą Szydło. 

Po odejściu od władzy PiS może jednak nastąpić zmiana. Jak podaje "Tygodnik Podhalański", trzech radnych: Bartłomiej Bryjak, Grzegorz Jóźkiewicz i Stanisław Karp przygotowało nowy projekt uchwały w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i powołania zespołów interdyscyplinarnych. Portal przypomina, że Karp wcześniej głosował przeciwko, ale teraz zmienił zdanie. "Uchwała trafiła już do przewodniczącego Rady Miasta Jana Gluca, który po kilku dniach przekazał ją burmistrzowi do zaopiniowania" – czytamy w "TP". 


Petycja w sprawie uchwalenia antyprzemocowego prawa

Dwie mieszkanki Zakopanego na wieść o projekcie stworzyły nawet petycję w sprawie uchwalenia antyprzemocowego prawa. Pod petycją podpisało się ponad 600 osób. W piątek kobiety zbierały podpisy w Cafe Tygodnik Podhalański. 

Jak podkreślają kobiety, "obie doświadczyły przemocy na własnej skórze".

"W związku z bezczynnością radnych Urzędu Miasta Zakopane postanowiłyśmy rozpocząć zbieranie głosów pod listą poparcia dla przyjęcia przez Radę Miasta Zakopane uchwały antyprzemocowej. Zatrzymajmy wspólnie te zakorzenione, góralskie stereotypy. Wiemy że nie stanowi ona leku na przemoc i nie zapobiegnie jej istnieniu, ale jest to narzędzie które może ułatwić pomoc ofiarom przemocy, a dla sprawców szukanie rozwiązań aby aktów przemocy nie powtarzali" – czytamy w petycji. 

MP

Zakopiańscy radni przygotowali projekt uchwały w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka