n/z: Bill Gates podczas konferencji w Dakarze. fot. EPA/JEROME FAVRE Dostawca: PAP/EPA.
n/z: Bill Gates podczas konferencji w Dakarze. fot. EPA/JEROME FAVRE Dostawca: PAP/EPA.

Bill Gates przepowiada przyszłość na rynku pracy. Kluczem technologia budząca strach

Redakcja Redakcja Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
Sztuczna Inteligencja przebojem podbija rynek pracy. Pracownicy obawiają się jednak, że jest ona zagrożeniem dla nich i w przyszłości może ich zastąpić. Innego zdania się Bill Gates, który uważa, że AI jedynie ją odmieni i spowoduje wprowadzenie trzydniowego tygodnia pracy.

Trzydniowy tydzień pracy dzięki AI 

Miliarder w podcaście "What Now?" Trevora Noah stwierdził, że sztuczna inteligencja nie niesie większego zagrożenia dla rynku pracy. Jedynie, co może spowodować, to że "nie będziemy musieli pracować tak ciężko". – Jeśli w końcu powstanie społeczeństwo, w którym będziesz musiał pracować tylko trzy dni w tygodniu, prawdopodobnie będzie to w porządku – podkreślił Gates. 

Jedyną obawą, jaką wskazuje założyciel Microsoftu jest, zagrożenie dla ludzkości w przypadku niewłaściwego wykorzystania AI, o czym przestrzegał już wcześniej. "Nie sądzę, że wpływ sztucznej inteligencji będzie tak dramatyczny jak rewolucja przemysłowa, ale z pewnością będzie tak duży, jak wprowadzenie komputerów osobistych. Aplikacje do edycji tekstu nie wyeliminowały pracy biurowej, ale zmieniły ją na zawsze" – pisał Gates. 


Dodajmy, że podobnego zdania, co Gates, jest również dyrektor generalny JPMorgan Jamie Dimon. Wskazuje on na 3,5-dniowy tydzień pracy ze względu na sztuczną inteligencję.

Polscy pracownicy a Sztuczna Inteligencja 

Firma rekrutacyjna Cpl Poland i portale pracy Just Join IT oraz RocketJobs.pl sprawdziły, jakie odczucia względem sztucznej Inteligencji (AI) mają pracownicy. W tym celu przebadanych zostało przedstawicieli firm i pracowników biurowych.

Z badania "Sztuczna Inteligencja AI i rynek pracy w Polsce” wynika, że 61 proc. pracowników biurowych ocenia swój poziom wiedzy o sztucznej inteligencji jako dobry, a 17 proc. jako zaawansowany. W profesjonalny sposób z rozwiązań AI korzysta 6 proc. ankietowanych. Wśród przedstawicieli firm z wiedzą ogólną o AI jest nieco gorzej, bo 38 proc. ocenia ją jako podstawową, a 53 proc. jako dobrą. W sposób zaawansowany sztucznej inteligencji do celów zawodowych używa 8,57 proc. ankietowanych reprezentantów biznesu. Co trzeci pracodawca uważa, że Sztuczna Inteligencja nie zastąpi pracowników, a co czwarty jeszcze nie wie, jakie będą skutki rewolucji AI w jego firmie. Około 5 proc. wskazuje, że sztuczna inteligencja w dalszej przyszłości zastąpi część pracowników, a niecałe 2 proc. uważa, że stanie się to jeszcze w tym roku. Pracownicy z kolei wyrażają jednocześnie nadzieję, że zmiany nie będą negatywne: 21 proc. twierdzi, że AI przyniesie więcej szans niż zagrożeń w porównaniu z ośmioma procentami głosów, że pojawi się więcej zagrożeń.

Dla strefy euro szacuje się, że 24 proc. zadań może zostać zautomatyzowanych przez sztuczną inteligencję (45 proc. w grupie pracowników biurowych wobec 4 proc. rzemieślników). W skali globalnej szacuje się, że 18 proc. zadań wykonywanych w pracy mogłoby zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję. Efekty tych zmian nie będą równomiernie rozłożone, a kraje rozwinięte mogą odczuć je bardziej niż kraje rozwijające się.

MP

n/z: Bill Gates podczas konferencji w Dakarze. fot. EPA/JEROME FAVRE Dostawca: PAP/EPA.

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie