Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Tragedia w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyją cztery osoby

Redakcja Redakcja Wypadki Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Do masowego wypadku doszło w kopalni Sobieski w Jaworznie. Najpierw była mowa o trzech ofiarach śmiertelnych. Wyższy Urząd Górniczy poinformował jednak o czterech ofiarach śmiertelnych.

Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Są ofiary śmiertelne

O godzinie 18.46 PAP poinformował o czterech ofiarach śmiertelnych wypadku w kopalni Sobieski w Jaworznie.

Jak powiedział dyspozytor WUG Piotr Strzoda, zdarzenie miało miejsce o godz. 15.30.

– W trakcie napełniania rurociągu wodą nastąpiło jego niekontrolowane rozerwanie, w wyniku czego na miejscu zginęły trzy osoby - według danych z godz. 17.12. O 18.10 napłynęła informacja, że zmarła jeszcze czwarta osoba – wskazał dyspozytor. – Śmierć tych osób została potwierdzone przez lekarza – zaznaczył.

Na miejscu czynności prowadzi też policja z Jaworzna. Policjanci zabezpieczają materiał dowodowy do przyszłego postępowania.

Tragedia w kopalni Sobieski w Jaworznie. Źródło: YouTube/dlaCiebietv


Portal Jaw.pl wyjaśnia, że 6-osobowa brygada wyznaczona do płukania rurociągu podsadzkowego pochylni 9, pokład 209, poziom 500 o 15:30 miała przystąpić do prac. W wyniku niekontrolowanego wpłynięcia wody nastąpiło rozerwanie rurociągu podsadzkowego.

Rurociąg podsadzkowy służy do transportu podsadzki, służącej wypełnianiu przestrzeni poeksploatacyjnej. Podsadzkę tworzy mieszanina wody z nietoksycznym materiałem stałym (popioły, piaski, skała płonna), lokowana tak, by zapewnić wypełnienie - czyli podsadzenie - pustki powstałej wskutek eksploatacji węgla kamiennego.

Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie 

Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie należy do TAURON Wydobycie. Kopalnia wydobywa węgiel ze złoża objętego obszarem górniczym o sumarycznej powierzchni około 60 kilometrów kwadratowych - podaje TVS.pl.

Od początku tego roku wyłącznym właścicielem spółki, skupiającej kopalnie Sobieski, Janina i Brzeszcze, jest Skarb Państwa. Po wyjściu z grupy kapitałowej Taurona na mocy zwartego porozumienia górnicza firma utrzymała prawo do używania swojej nazwy - na razie do końca 2023 r.

We wtorek wieczorem rzecznik Tauronu Wydobycie Marcin Maślak zapowiedział wydanie jeszcze tego dnia komunikatu nt. zdarzenia.

Tauron Wydobycie jest trzecią pod względem wielkości wydobycia węgla górniczą spółką, po Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zatrudnia ponad 6,3 tys. osób w trzech zakładach górniczych: Sobieski, Janina i Brzeszcze.

KW

Źródło zdjęcia: Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości