Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

Wystawa „Projektant. Wojciech Jastrzębowski” w Pałacu Czapskich w Warszawie

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
​​​​Od 11 listopada w Pałacu Czapskich w Warszawie można podziwiać wystawę „Projektant. Wojciech Jastrzębowski", która prezentuje dzieła wieloletniego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mecenasem jest Bank Pekao S.A., wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Jest to pierwsza w historii wystawa monograficzna poświęcona długoletniemu profesorowi i ostatniemu przed wojną rektorowi Akademii Sztuk Pięknych – Wojciechowi Jastrzębowskiemu. Na ekspozycji prezentowany jest przekrój twórczości artysty-projektanta, współzałożyciela Warsztatów Krakowskich i Spółdzielni Artystów Ład oraz jednego z wybitnych twórców polskiego art déco.

– Wystawa, będąca pierwszą przekrojową prezentacją całokształtu twórczości artysty, odbywa się w stulecie objęcia przez niego stanowiska profesora naszej uczelni. Honorujemy w ten sposób również 100 lat funkcjonowania ASP jako szkoły publicznej, na której tożsamość Jastrzębowski wywarł istotny wpływ – mówi kuratorka wystawy, Joanna Kania.

Dzieła Jastrzębowskiego możemy podziwiać do dziś

Artysta tworzył szeroką gamę dzieł – projektował wnętrza, ale był również twórcą sztuki użytkowej. Dla Warsztatów Krakowskich, stowarzyszenia powstałego w 1913 roku, Wojciech Jastrzębowski zaprojektował salę wykładową, z której wystawcy w Pałacu Czapskich prezentują podwójne krzesła dla słuchaczy i osłonę kaloryfera. Zgodnie z ideami Warsztatów, meble są funkcjonalne, wykonane z lokalnego, litego drewna i przy swojej prostocie przywołują na myśl sztukę ludową. 

Sztuka ludowa towarzyszyła Jastrzębowskiemu również w jego projektach architektonicznych, czego przykładem jest zespół projektów dla tzw. domków fińskich, które miały pełnić rolę akademika. Artysta stworzył w ramach tego projektu rozkładane meble studenckie, które miały łączyć odwołanie do tradycji z wielofunkcyjnością i wygodą.

Prace Jastrzębowskiego rozsiane są po całej Polsce, projektował wnętrza – zarówno reprezentacyjne, m.in. obecnego Ministerstwa Edukacji i Nauki w alei Szucha czy siedziby Związku Zawodowego Kolejarzy (obecnego teatr Ateneum), jak i sakralne, np. kościoła św. Jana Chrzciciela w Radłowie. Projekty wnętrz Jastrzębowskiego obejmowały również ich wyposażenie. W MEiN zachowały się niektóre meble – krzesła z sali posiedzeń i wystrój gabinetu ministra z szafami zwieńczonymi krystalicznym ornamentem. Na wystawie można zobaczyć szafkę z gabinetu ministra oraz pomocnik, przeznaczony dla sekretariatu.

Artysta projektował także meble dla ambasad polskich oraz elementy wyposażenia statków M/S „Piłsudski” i M/S „Batory”. Jego autorstwa były m.in. kaplice na obu okrętach i salon dla pań.

Oprócz architektury i sztuki użytkowej, pracę Jastrzębowskiego towarzyszącą Polakom do lat 90. ubiegłego wieku były monety, które zaprojektował – przed wojną były to monety groszowe o różnych nominałach, a od 1958 PRL-owska aluminiowa 2 złotówka.

W trakcie wydarzenia można podziwiać prace autora przedstawione w trzech salach: „Wnętrza i meble", „Symbole i Codzienność" oraz „Kompozycja Brył i Płaszczyzn". Wstęp jest bezpłatny.


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura