n/z: Gdańsk Wrzeszcz Górny, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza. fot. Artur Andrzej - praca własna, CC BY-SA 3.0
n/z: Gdańsk Wrzeszcz Górny, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza. fot. Artur Andrzej - praca własna, CC BY-SA 3.0

Krytyczna sytuacja w szpitalu psychiatrycznym dla dzieci. Wstrzymano przyjęcia

Redakcja Redakcja Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku wstrzymał w piątek przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy. Władze placówki tłumaczą to "krytycznym przekroczeniem liczby jednoczasowo hospitalizowanych pacjentów".

Szpital Psychiatryczny dla dzieci wstrzymał przyjęcia

Władze Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku poinformowały, że w piątek wstrzymano przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy.

Powodem jest "krytyczne przekroczenie liczby jednoczasowo hospitalizowanych pacjentów". Podano, że obecnie na oddziale hospitalizowanych jest 76 pacjentów na 46 dostępnych łóżek.

"Pomimo wszelkich starań, oddział psychiatryczny dzieci i młodzieży jest permanentnie przepełniony. Z miesiąca na miesiąc sytuacja pogarsza się" - przekazała rzeczniczka szpitala Anna Czarnowska.


"Obraz trwającego od lat ogólnopolskiego kryzysu psychiatrii dziecięcej"

Dodała, że zbyt duża liczba przebywających w szpitalu dzieci istotnie utrudnia możliwość zapewnienia im bezpieczeństwa oraz należytej opieki i terapii. "Jednocześnie nie ma miejsc, gdzie można byłoby przekierować małoletnich pacjentów zgłaszających się do tutejszej Izby Przyjęć, gdyż dotyczy to wszystkich oddziałów dziecięco-młodzieżowych w całej Polsce" - stwierdziła i zaznaczyła, że - jej zdaniem - sytuacja ta jest obrazem trwającego od lat ogólnopolskiego kryzysu psychiatrii dziecięcej.

Podała, że szpital w przeciągu ostatnich trzech lat zwiększył liczbę miejsc hospitalizacji z 35 do 46 łóżek. Otwarto Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej – w ramach I poziomu referencyjnego, utworzono Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, oraz Oddział Dzienny dla Dzieci i Młodzieży w ramach II poziomu referencyjnego. Zrealizowano szereg działań inwestycyjnych mających na celu podniesienie jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń.

Ponadto, korzystając ze wsparcia Samorządu Województwa Pomorskiego, zrealizowano również unijny Projekt pn. "Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży", który komplementarnie wspiera działalność poradni i oddziału, a także pozwolił na stworzenie internetowej platformy wraz z LifeChatem dla wsparcia dzieci i ich rodziców.

Zdaniem władz szpitala potrzebne są jak najszybsze rozwiązania systemowe na poziomie ogólnopolskim.

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku nie poinformował, kiedy pacjenci znów będą przyjmowani na oddział dziecięco-młodzieżowy.

n/z: Gdańsk Wrzeszcz Górny, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza. fot. Artur Andrzej - praca własna, CC BY-SA 3.0

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo