fot. PAP
fot. PAP

Fatalne wieści dla Tuska. Polacy boją się jego rządów

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 207
Perspektywa objęcia przez Donalda Tuska stanowiska premiera mocno dzieli Polaków. Większość naszych rodaków spodziewa się, że jego rządy będą "złe", "fatalne", a w najlepszym wypadku "przeciętne" - tak wynika z najnowszego sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej"

Tusk premierem już za kilka dni? Wszystko na to wskazuje

Wszystko wskazuje na to, że już za kilka dni Donald Tusk może zostać premierem. Wczoraj pisaliśmy o tym, że jego zaprzysiężenie może się odbyć 13 lub 14 grudnia. Plan zakłada, że nowy-stary szef rządu będzie już uczestniczył w szczycie Rady Europejskiej, który rozpocznie się właśnie 14 dnia bieżącego miesiąca, a nawet w poprzedzającym go szczycie Bałkany-UE.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

Jakim premierem będzie Tusk? Niepokojące wyniki badania

To, że Tusk zostanie nowym premierem jest niemal pewne. W związku z tym pracownia IBRIS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytała Polaków o to, jakim premierem będzie lider KO. Po wynikach badania widać, że nasi rodacy są dalecy od entuzjazmu w tej sprawie.

Zdaniem 10,1 proc. badanych Tusk będzie premierem "znakomitym", a 21,1 proc. "dobrym". - To oznacza, że nieco więcej niż 30 proc. badanych ma pozytywną opinię o Donaldzie Tusku jako przyszłym szefie rządu - podkreślono w opisie badania

Natomiast 22,1 proc respondentów twierdzi, że lider KO będzie premierem "przeciętnym", 11,4 proc., że "złym", a 30,4 proc., że "fatalnym". - Negatywne oczekiwania wyraźnie więc przeważają nad pozytywnymi, wykraczając nawet poza elektorat Prawa i Sprawiedliwości z ostatnich wyborów - zwrócono uwagę dziennikarze "Rz".

4,9 proc. ankietowanych nie miało w tej sprawie zdania.

Wyborcy KO murem za liderem partii

"Rzeczpospolita" podkreśla, że ocena przyszłego rządu Tuska różni się w zależności od preferencji partyjnych.

Co ciekawe najbardziej sceptyczni wobec lidera KO są ci, którzy głosowali na Konfederację. Zdaniem 93 proc. z nich Tusk będzie „fatalnym” szefem rządu, 2 proc. twierdzi, że „złym”, a 5 proc., że „przeciętnym”. Tak złych wyników szef PO nie ma nawet wśród wyborców PiS.

Najbardziej entuzjastycznie do wizji objęcia przez Tuska stanowiska szefa rządu są oczywiście wyborcy KO. 32 proc. z nich wskazało, że Tusk będzie premierem „znakomitym”, 43 proc., że „dobrym”, 15 proc., że „przeciętnym”, 1 proc., że „złym”, a 5 proc.  że „fatalnym”.

Wśród wyborców partii tworzących nową koalicję najbardziej sceptyczni wobec Tuska są ci, którzy głosowali na Trzecią Drogę (PSL i Polska 2050). 65 proc. z tej grupy uważa, że lider KO będzie "przeciętnym" szefem rządu, 30 proc. że "dobrym", a 1 proc., że "znakomitym".

Na Lewicy wyraźnie przeważają pozytywne oczekiwania. 34 proc. wskazało, że Tusk będzie "znakomitym" premierem, 27 proc. uważa, że "dobrym", i także 27 proc. że "przeciętnym". 12 proc. wyborców Lewicy nie ma zdania w tej sprawie.

MB

Fot. Donald Tusk. Źródło zdjęcia: PAP/Tomasz Gzell

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka