Pociąg PKP Intercity do Monachium. Fot. X/@DominikLebda
Pociąg PKP Intercity do Monachium. Fot. X/@DominikLebda

Miał być powód do dumy, a wyszła klapa. Pociąg do Niemiec odjechał pusty

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
PKP Intercity uruchomiło połączenie Warszawa-Monachium. Pierwszy pociąg odjechał w sobotę wieczorem. Problem w tym, że był on pusty, bo nie można było kupić biletu. Problem rzekomo leży po stronie kolei austriackich.

Nowe połączenia PKP 

Wraz z nowym rocznym rozkładem jazdy, jak zapowiada PKP Intercity, zwiększy się liczba połączeń międzynarodowych. Dzienny pociąg IC Odra połączy Kraków z Berlinem, a po drodze zatrzyma się m.in. w Katowicach, Opolu, Wrocławiu czy Zielonej Górze. Natomiast skład IC Danubius zapewni poranne połączenie Wrocławia i Krakowa z Wiedniem oraz wieczorny powrót. Pociąg będzie składał się z dwóch grup wagonów – jedna wyruszy ze stolicy Małopolski, druga z Dolnego Śląska. Wagony połączą się w Bohuminie, skąd wyruszą dalej do Austrii.

Ponadto od 9 grudnia połączenie IC Chopin zaczyna kursować w wydłużonej relacji z Warszawy do Monachium. Nocny pociąg przejedzie przez trzy kraje i po drodze zatrzyma się m.in. w Krakowie, Ostrawie, Wiedniu oraz Salzburgu.


Pusty pociąg do Monachium 

W sobotę nadeszła ta wiekopomna chwila, kiedy to pociąg PKP Intercity odjechał z Warszawy Centralnej do Monachium. Problem w tym, że był on pusty. "Oto on, pociąg nocny 'Chopin' wyjechał właśnie z Warszawy pierwszy raz w historii aż do Monachium. Niestety tam nie jedzie nikt, bo PKP Intercity do chwili odjazdu nie uruchomiło sprzedaży biletów w tej relacji. Blamaż, jakiego na kolei dawno nie było. Widocznie nas stać" – napisał na X Dominik Lebda, określający się jako miłośnik kolei. 

Kto zawinił?

Jak przy każdej tego typu sytuacji, pojawia się pytanie, kto zawinił? Otóż, polski przewoźnik po części obwinia za zaistniałą sytuację Koleje Austriackie. "Udostępnianie sprzedaży na pociąg IC Chopin przez Koleje Austriackie dla systemu polskiego jest w trakcie. Systemy sprzedaży PKP Intercity są przygotowane do wydawania biletów, gdy tylko sprzedaż zostanie odblokowana przez przewoźnika austriackiego" – informuje w Wirtualnej Polsce rzecznik prasowy PKP Intercity Cezary Nowak. 

Dodaje również, że "bilety w różnych taryfach sukcesywnie odblokowywane przez Koleje Austriackie będą dostępne w systemie PKP Intercity, w tym w sprzedaży online". "Według deklaracji kolei austriackich sprzedaż na to połączenie ma być udostępniona dzisiaj" – podkreśla. 

Wieczorem PKP Intercity opublikowało komunikat, że sprzedaż biletów ruszyła.


MP

Pociąg PKP Intercity do Monachium. Fot. X/@DominikLebda

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka