Maria Ejchart. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Maria Ejchart. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Wiceminister od Bodnara o głodówce Kamińskiego: Każdy ma prawo nie jeść i nie pić

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 101
Wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart na konferencji prasowej w środę odniosła się do kwestii zatrzymania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Ejchart stwierdziła, że „każdy ma prawo nie jeść i nie pić”.

Wiceminister sprawiedliwości o zatrzymaniu Wąsika i Kamińskiego

Wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart wyjaśniała w środę, że Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński „w tej chwili są w procedurze przejściowej, procedurze przyjęcia”. 

– Ona może trwać do 14 dni, w tym czasie każdy skazany przyjęty do zakładu karnego jest potraktowany takiej samej procedurze – jest badany przez lekarza, przechodzi przez badania osobowo-poznawcze, czyli spotyka się z wychowawcą, może spotkać się z psychologiem, jeżeli jest taka potrzeba, podlega koniecznym zabiegom sanitarnym. w tym czasie komisja penitencjarna zdecyduje o tym, gdzie panowie będą docelowo odbywać karę - tłumaczyła.

"Wąsik i Kamiński nie są więźniami politycznymi"

W opinii wiceminister sprawiedliwości zatrzymani politycy PiS, czyli Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński nie są więźniami politycznymi.

– Chciałbym w sposób jasny i klarowny powiedzieć, że to, że polityk jest w więzieniu, nie znaczy, że jest więźniem politycznym. (…) Nie można o nich mówić, że są więźniami politycznymi, to jest nadużycie – przekonywała.


Głodówka Mariusza Kamińskiego. Ejchart: Każdy ma prawo nie jeść i nie pić

Maria Ejchart była pytana o zapowiedź głodówki podjętej przez Mariusza Kamińskiego.

Wiceminister sprawiedliwości powiedziała:|


Każdy ma prawo nie jeść i nie pić. W sytuacji, której osoba skazana przebywa pod opieką państwa, to jest poddawany badaniom lekarskim bardzo szczegółowym zwłaszcza w takiej sytuacji. Oczywiście może zostać umieszczony z izbie chorych lub szpitalu więziennym.


Zdaniem Ejchart akt łaski zastosowany przez prezydenta wobec Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego jest nieważny.

– Prezydent nie miał prawa ułaskawić osób, które nie są prawomocnie skazane. (…) Pan prezydent może skorzystać z prawa łaski w tej chwili, kiedy mamy prawomocny wyrok – powiedziała.

KW

Źródło zdjęcia: Maria Ejchart. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka