fot. Gov.pl
fot. Gov.pl

Koniec szybkiej jazdy. Stracisz prawko w całej Unii za przekroczenie prędkości o 30 km/h

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
Parlament Europejski szykuje mocny bat na kierowców. Poważne wykroczenia drogowe, takie jak nadmierna prędkość lub jazda pod wpływem alkoholu, powinny prowadzić do zakazu prowadzenia pojazdów w całej UE - zapisano w przyjętej we wtorek rezolucji.

PE chce, żeby krajowe cofnięcia uprawnień obowiązywały w całej UE

Posłowie do PE sugerują dodanie jazdy bez ważnego prawa jazdy do listy poważnych wykroczeń drogowych, takich jak jazda pod wpływem alkoholu lub spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego, które spowodowałyby wymianę informacji o pozbawieniu prawa jazdy.

Obecnie, jeśli kierowca straci prawo jazdy, przebywając akurat za granicą w jednym z krajów UE, może bez przeszkód jeździć w pozostałych państwach Unii, w tym także w swoim kraju. Europosłowie uważają, że sankcje powinny go obowiązywać na terenie całej Wspólnoty. Decyzję o zawieszeniu bądź konfiskacie prawa jazdy powinno jednak podejmować państwo, które wydało dokument.

Parlament sugeruje wprowadzenie terminu dziesięciu dni roboczych dla krajów UE na wzajemne informowanie się o decyzjach dotyczących kierowców oraz kolejnego terminu 15 dni roboczych na podjęcie decyzji, czy zakaz prowadzenia pojazdów będzie obowiązywał w całej UE. Dany kierowca powinien zostać poinformowany o ostatecznej decyzji w ciągu siedmiu dni roboczych.

"Jestem przekonany, że ta dyrektywa nie tylko pomoże zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, ale także przyczyni się do zwiększenia świadomości obywateli na temat bardziej odpowiedzialnej jazdy oraz chęci przestrzegania przepisów i akceptowania konsekwencji ich łamania, niezależnie od tego, gdzie w UE prowadzimy samochód" - powiedział sprawozdawca PE Petar Vitanov (Socjaliści i Demokraci).

Projekt przepisów został przyjęty 372 głosami, przy 220 przeciw i 43 głosach wstrzymujących się.


Koniec z szybką jazdą na terenie UE

Co oznacza ujednolicenie systemu odbierania uprawnień?. Portal brd24.pl podaje, że wprowadzenie tych zmian oznacza w praktyce odbieranie "prawka" za znaczne przekroczenie prędkości na terenie całej UE.

"Przegłosowana właśnie w PE rezolucje idzie jeszcze dalej. Europosłowie zgodzili się bowiem, by zamiast mandatów wprowadzać zawieszenie bądź utratę prawa jazdy za przekraczanie prędkości w obszarach zabudowanych o co najmniej 30 km/h. Taka kara miała by też dotknąć kierowców, którzy poza obszarem zabudowanym przekroczą dopuszczalną prędkość o co najmniej 50 km/h.: - czytamy w serwisie branżowym.

Jazda o 50 km/h szybciej niż wynosi ograniczenie prędkości jest również jednym z poważnych wykroczeń drogowych, które mogą skutkować pozbawieniem prawa jazdy. Posłowie ustalili niższe ograniczenie prędkości dla obszarów mieszkalnych, co oznacza, że przekroczenie prędkości o 30 km/h na tych drogach może skutkować utratą prawa jazdy lub jego zawieszeniem.

W tej sprawie nie ma jeszcze decyzji unijnych krajów, a to oznacza, że przepisy nie zostaną przyjęte przed zakończeniem tej kadencji europosłów.  Parlament zakończył teraz pierwsze czytanie, a ponieważ Rada nie przyjęła jeszcze swojego stanowiska,  projektem zajmie się  już nowy Parlament Europejski, wyłoniony w czerwcowych wyborach.

MB

Fot. Autostrada A1. Źródło: GOV.pl

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka