PKW odpowiada Hołowni. Coraz bardziej komplikuje się sprawa mandatów Kamińskiego i Wąsika

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 115
Państwowa Komisja Wyborcza zabrała głos ws. mandatów poselskich polityków PiS Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. „Wnioski marszałka Sejmu Szymona Hołowni, by wskazać następców polityków PiS, którzy zasiądą w Sejmie, były przedwczesne” - to oficjalne stanowisko PKW.

Państwowa Komisja Wyborcza pisze do Marszałka Sejmu  

„Postanowienie Pana Marszałka z dnia 21 grudnia 2023 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Pana Mariusza Kamińskiego zostało uchylone przez Sąd Najwyższy Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych postanowieniem z dnia 4 stycznia 2024 r.” - czytamy w piśmie PKW adresowanym do Hołowni.

PKW dodała, że w tej samej sprawie „zostało wydane następnie postanowienie SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 10 stycznia 2024 r. nieuwzględniające odwołania posła”.


"Orzeczenia Sądu Najwyższego są ze sobą zasadniczo sprzeczne"

„Powyższe orzeczenia Sądu Najwyższego są ze sobą zasadniczo sprzeczne, a przyjęcie któregokolwiek z nich za jedynie obowiązujące w sprawie implikuje odmienną sytuację dla odwołującego się posła i jednocześnie dla czynności podejmowanych w sprawie przez samego Pana Marszałka, w tym dla istnienia lub nieistnienia podstaw faktycznych i prawnych do zawiadamiania przez Pana Marszałka kolejnego kandydata z tej samej listy kandydatów, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów, o przysługującym mu pierwszeństwie do mandatu posła” - podkreślono.


PKW podała nazwiska kandydatów 

PKW podała również nazwiska kandydatów, którzy w przypadku stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego, mają pierwszeństwo do tego mandatu. Są to osoby, które startowały w wyborach z tej samej listy co Kamiński i otrzymały kolejno największą liczbę głosów: Monika Jolanta Pawłowska (10 789 głosów), Beata Małgorzata Strzałka (8 844 głosy) i Ryszard Jan Madziar ( 8 817 głosów).

„Nie jest to stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w sporze politycznym i prawnym dotyczącym wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia” - zaznaczono. I dalej: „Państwowa Komisja Wyborcza jako apolityczny najwyższy organ wyborczy zobowiązana jest do zachowania neutralności w sporach politycznych. Komisja apeluje do wszystkich uczestników życia publicznego o uszanowanie jej powyższego statusu”. 

„Z kolei mając na uwadze treść pisma Pana Marszałka z dnia 25 stycznia 2024 r., w którym nie został podtrzymany wniosek o podanie przez Państwową Komisję Wyborczą informacji o kolejnych kandydatach z tej samej listy kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów po pośle Panu Macieju Romanie Wąsiku przedłożony przez Pana Marszałka w dniu 21 grudnia 2023 r. wniosek w tej sprawie Państwowa Komisja Wyborcza traktuje jako bezprzedmiotowy” - czytamy w piśmie PKW adresowanym do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

KW

Źródło zdjęcia: Politycy PiS Mariusz Kamiński (C) i Maciej Wąsik (C-L), prezes PiS Jarosław Kaczyński (2P). Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka