Cecilia Gentili. Fot. X/Kto umarł?
Cecilia Gentili. Fot. X/Kto umarł?

Nie żyje słynna aktywistka transseksualna. Była gwiazdą Netflixa

Redakcja Redakcja Celebryci Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Serwis streamingowy Netflix od kilku lat z powodzeniem decyduje o gustach i opiniach globalnej widowni. Tak też jest w Polsce. Nic dziwnego, że spore poruszenie wywołała wiadomość, iż nie żyje Cecilia Gentili, znana choćby z netflixowego serialu „Pose”. Cecilia Gentili była ikoną ruchu LGBT – jako osoba transpłciowa całym sercem angażowała się w ruch na rzecz osób LGBTQ+.

Cecilia Gentili nie żyje

Cecilia Gentili miała 52 lata. Oficjalny komunikat o jej śmierci pojawił się w czwartek w mediach społecznościowych. Nie została jeszcze podana przyczyna jej odejścia.

„Nasza ukochana Cecilia Gentili zmarła dziś rano, lecz nadal czuwa nad nami duchowo. Bądźcie wobec siebie delikatni i kochajcie się mocno. W najbliższych dniach udostępnimy więcej informacji. W tej chwili prosimy o prywatność, czas i przestrzeń na żałobę” - czytamy na instagramowym koncie aktywistki i aktorki.


Kim była Cecilia Gentili 

Cecilia Gentili pochodziła z Argentyny. Od dwunastu lat mieszkała w Nowym Jorku (USA). Tam też zmarła. Media informują, że szczególnie bliskie były jej sprawy osób LGBT. Sama była osobą transpłciową. Gentili działała również na rzecz imigrantów, chorych na AIDS i pracowników seksualnych. Była aktorką i pisarką. 

Aktywistka współpracowała z różnymi organizacjami, m.in. w Trans Equity Consulting i Decrim NY - „koalicją działającą na rzecz dekryminalizacji, dekarceracji i destygmatyzacji osób świadczących usługi seksualne”. 

Oficjalny anglojęzyczny biogram Gentili na WIkipedii podaje, że w ciągu swojego życia uczęszczała na nabożeństwa zarówno baptystyczne, jak i katolickie, ale uznała te doświadczenia za traumatyczne i zaczęła identyfikować się jako ateistka. W listopadzie 2023 roku w wywiadzie powiedziała, że ​bada swoją religijność.


"Odmieniłaś tak wiele istnień ludzkich"

Koleżankę z planu pożegnały inne gwiazdy serialu „Pose”, pokazywanego właśnie przez Netflix. Grała w nim  panią Orlando, kobietę, która pomaga transpłciowym nie-białym kobietom w czasie kryzysu AIDS w Nowym Jorku w latach 80. XX wieku.

„Aktywistka, ikona, matka, żona, aktorka, niesamowita siostra i fenomenalny człowiek” - napisała po odejściu Gentili Dominique Jackson.

Bardziej wylewna była Alexandria Ocasio-Cortez: „Bez ciebie nasza społeczność nigdy nie będzie taka sama, Cecilia. Dziękujemy, że dałaś nam tak wiele, niestrudzenie, każdego dnia. Odmieniłaś tak wiele istnień ludzkich”.

KE

Źródło zdjęcia: Cecilia Gentili. Fot. X/Kto umarł? 

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj28 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości