Protest rolników w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Protest rolników w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Paraliż na polskich drogach. Rolnicy tłumnie wyjechali ciągnikami na ulice

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
Trwa ogólnopolski protest rolników, którzy sprzeciwiają się wprowadzaniu unijnego Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy. Na nagraniach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać, jak duże jest ich zaangażowanie. Tylko na ulicach Poznania jest około 1300 traktorów. Zablokowane są drogi krajowe, jak i autostrady.

Masa traktorów na ulicach Poznania 

W piątek rozpoczął się 30-dniowy protest rolników. Protestujący rolnicy sprzeciwiają się wprowadzaniu unijnego Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy. Poprzednio protestowali 24 stycznia, jednak było to na znacznie mniejszą skalę. 

W związku z piątkowym protestem rolników spore utrudnienia w ruchu spodziewane były w Poznaniu. Jak przekazał sierż. sztab. Łukasz Paterski z poznańskiej policji, działania środowisk rolniczych w mieście zaplanowane są w godzinach od 10.00 do 16.00., ale utrudnienia w ruchu przewidywane są także przed, jak i po oficjalnych godzinach zgromadzenia.

Z bieżących informacji wynika, że na ulicach Poznania jest około 1300 traktorów. 


W mazowieckim zablokowane drogi 

Jak przekazała w piątek Komenda Stołeczna Policji duża grupa pojazdów rolniczych pojawiła się w miejscowości Stojadła. "Dk 50 zablokowana od ronda w miejscowości Stojadła do miejscowości Arynów. Na miejscu policjanci WRD kierują ruch na wyznaczone objazdy" - podała na platformie X stołeczna policja.


Wcześniej policja informowała, że w miejscowości Ryczołek w kierunku trasy S2 od strony Węgrowa przemieszcza się duża liczba ciągników rolniczych oraz, że możliwe są tam utrudnienia w ruchu pojazdów.

Protest odbywa się także na granicy z Ukraina w Dorohusku. 

Karków czeka paraliż 

Rolnicy protestują również w Krakowie. Tamtejsza policja poinformowała, że dwie kolumny maszyn rolniczych jadą w kierunku dużych rond w Krakowie. Kolumna z miejscowości Pobiednik Wielki jest już w Nowej Hucie, wkrótce dotrze do rond Mogilskiego i Grzegórzeckiego. Druga kolumna zmierza od strony Bochni, przez Wieliczkę do ronda Matecznego.

Grupa przemieszczająca się od Nowej Huty liczy ok. 100 maszyn rolniczych. Grupa jadąca od Bochni - ok. 40. Niewykluczone, że po drodze liczba pojazdów będzie rosła.

– Możliwe, że w ciągu dnia obciążone będą także inne trasy w Krakowie – powiedział PAP oficer prasowy miejskiej policji podkom. Piotr Szpiech. Podkreślił, że policjanci na bieżąco pilnują sytuacji na drogach, w miejscach blokad będą wskazywać kierowcom możliwe objazdy.

Grupa strajkujących rolników zgromadziła się także przy węźle Mirowskim. Trzeba spodziewać się - dodał oficer prasowy - utrudnień od strony Liszek, przy autostradzie A4 od zachodniej strony Krakowa.


Minister rolnictwa: rolnicy protestują w słusznej sprawie 

– Chcę jasno powiedzieć, że my w kierownictwie resortu uważamy, że rolnicy protestują w słusznej sprawie – poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski w piątek na konferencji prasowej w Sejmie. Dodał, że rolnicy protestują nie tylko w swoim imieniu, ale też konsumentów.

Minister Siekierski powiedział również, że zaprasza przedstawicieli rolników w przyszłym tygodniu na spotkanie w resorcie rolnictwa. Podkreślił, że przedstawiciele ministerstwa rolnictwa jadą na rozmowy rolnikami, i że on sam również pojedzie rozmawiać do Wyszogrodu.


MP

Protest rolników w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo