Król Karol walczy z nowotworem. Fot. Instagram/theroyalfamily
Król Karol walczy z nowotworem. Fot. Instagram/theroyalfamily

Król Karol wydał oświadczenie. "Wszyscy, którzy walczą z rakiem to wiedzą"

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
U króla Karola III zdiagnozowano raka. Monarcha do tej pory nie komentował informacji. W sobotę późnym wieczorem na oficjalnych profilach rodziny królewskiej pojawiło się oświadczenie. Król Karol napisał, że cieszy się, że jego choroba nagłośniła problem i ludzie chętnie zaczęli się badać.

Król Karol walczy z rakiem 

Informację na temat zdiagnozowania raka u 75-letniego Karola III podano w poniedziałek późnym popołudniem. W oświadczeniu nie poinformowano, jaki rodzaj raka został wykryty, zaznaczono jednak, że nie ma to związku z powiększoną prostatą, z powodu której monarcha był pod koniec stycznia w szpitalu przez kilka dni.

W oświadczeniu napisano także, że monarcha zdecydował się poinformować o diagnozie "w nadziei, że może to pomóc w publicznym zrozumieniu wszystkich osób na całym świecie dotkniętych rakiem". Również przy okazji jego pobytu w szpitalu z powodu powiększonej prostaty media zwracały uwagę, że nietypowa jak na rodzinę królewską otwartość w informowaniu o sprawach zdrowotnych jest podyktowana tym, że Karol III chciał skłonić mężczyzn do przebadania się. 


Poruszenie w Wielkiej Brytanii 

Informacja o chorobie monarchy spowodowała, że Brytyjczycy chętnie ruszyli do przebadania się. Jak podała brytyjska publiczna służba zdrowia NHS, w 24 godziny po ogłoszeniu choroby przez Pałac Buckingham, jej stronę internetową z poradami na temat możliwych oznak i objawów raka odwiedzono 14 668 razy, podczas gdy w ciągu analogicznych 24 godzin tydzień wcześniej (29-30 stycznia) wejść na tę stronę było 9737, co oznacza wzrost o 51 proc.

Liczba odwiedzających osiągnęła najwyższy poziom w pierwszej godzinie po opublikowaniu oświadczenia Pałacu Buckingham - na stronę weszło 1530 osób, czyli odnotowano średnio jedną wizytę co trzy sekundy.

Strony NHS poświęcone nowotworom zawierają informacje na temat zmian w stylu życia, które ludzie mogą wprowadzić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, a także porady dotyczące wykrywania wczesnych oznak i objawów choroby oraz możliwości leczenia.

Król Karol podziękował za wsparcie

W sobotę późnym wieczorem opublikowano kolejne oświadczenie na profilach rodziny królewskiej w mediach społecznościowych. Monarcha przede wszystkim podziękował za wsparcie. "Chciałbym przekazać najszczersze podziękowania za tak wiele dobrych życzeń i wyrazów wsparcia, które otrzymałem w ostatnich dniach. Wszyscy, którzy walczą z rakiem wiedzą, jak bardzo może to pomóc" – napisał. 

W dalszej części wpisu król Karol odniósł się także do reakcji Brytyjczyków. "Równie podniecające jest usłyszeć, jak dzielenie się własną diagnozą pomogło promować zrozumienie społeczeństwa i rzucić światło na pracę wszystkich tych organizacji, które wspierają chorych na raka i ich rodziny w Wielkiej Brytanii i na całym świecie" – podkreślił monarcha. 

"Mój podziw dla ich oddania i opieki tylko rośnie, jako konsekwencja moich własnych doświadczeń" – podsumował. 

MP

Król Karol walczy z nowotworem. Fot. Instagram/theroyalfamily

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka