Radosław Sikorski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Radosław Sikorski. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Sikorski krytykuje USA. „To zaszkodziło wiarygodności Stanów”

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 75
Impas w Kongresie w sprawie pakietu pomocy dla Ukrainy już zaszkodził wiarygodności USA i jeśli się utrzyma, to sojusznicy zaczną mieć wątpliwości na temat Stanów Zjednoczonych - powiedział w czwartkowym wywiadzie dla telewizji MSNBC szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Sikorski: Wiele szkód dla wiarygodności Ameryki już zostało wyrządzonych

Minister porównał też obecny moment w polityce światowej do tego sprzed II wojny światowej.

Sikorski odpowiedział w ten sposób na pytanie współprowadzącej program „Morning Joe” Miki Brzezinski o skutki przedłużającej się debaty w Kongresie USA na temat pakietu pomocowego dla Ukrainy, która odpiera rosyjską inwazję.

Tak naprawdę, wiele szkód dla wiarygodności Ameryki już zostało wyrządzonych. Bo ten pakiet jest już debatowany od miesięcy i to, co ten pakiet - a raczej brak jego przegłosowania - nam uświadamia, to że nawet jeśli naczelny dowódca, prezydent Stanów Zjednoczonych chce pomóc sojusznikom, może nie być w stanie tego zrobić


– powiedział Sikorski.

Dodał, że jeśli sytuacja się utrzyma, to sojusznicy Ameryki, zarówno w Europie jak i Azji zaczną mieć wątpliwości na temat sojuszy i zaczną się zabezpieczać, rozglądając gdzie indziej.


Sikorski: Nie powinniśmy powtarzać błędów tamtych czasów

Sikorski zaapelował przy tym do przewodniczącego Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona o poddanie ustawy ze środkami dla Ukrainy pod głosowanie i porównał obecny moment do sytuacji sprzed II wojny światowej.

– Nie powinniśmy powtarzać błędów tych czasów - czym było, w Monachium, ufanie dyktatorowi, jego słowom, jego kartce papieru, zamiast pociągnięcia go do odpowiedzialności – oznajmił minister nawiązując do konferencji w Monachium w 1938 roku i do Adolfa Hitlera.


KW

Źródło zdjęcia: Radosław Sikorski. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj75 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka