Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański
Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański

Donald Tusk po szczycie rolniczym. Zaskakujące słowa premiera

Redakcja Redakcja Rolnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 123
Po szczycie rolniczym Donald Tusk zabrał głos na konferencji prasowej. Premier rządu stwierdził, że rolnicy mają poważne argumenty, ale wygórowane oczekiwania, ponieważ chcą zmiany całej polityki unijnej. „Wszyscy jesteśmy po jednej stronie” - przekonywał Donald Tusk, mówiąc o tym, że popełniono błąd decydując się na pełną liberalizację handlu płodami rolnymi z Ukrainą.

Premier Tusk o rezultatach spotkaniu z rolnikami

Otwarcie rynku na towary z Ukrainy nie może się odbywać kosztem polskich rolników - mówił premier Donald Tusk po spotkaniu ze środowiskami rolniczymi.

Przygotujemy precyzyjne oczekiwania zarówno rolników, jak i rządu, jeśli chodzi o Zielony Ład. Wynika to także z bezcłowego obrotu w handlu z Ukrainą - mówił Donald Tusk.

Premier podkreślił, że problemem są także produkty rosyjskie, które wpływają do Polski i Europy. To one wpływają na cenę zboża – podkreślił Donald Tusk.

Tusk krytycznie o Zielonym Ładzie

– Wiadomo, że nie chodzi o to żeby obalić, czy wyrzucić cały Zielony Ład, ale tak na prawdę wszystkie praktycznie zapisy w Zielonym Ładzie dotyczące rolnictwa są szczególnie teraz w okresie wojny i bezcłowego obrotu (z Ukrainą - PAP) są kolejnym ciosem i muszą być zawieszone lub wycofane – mówił szef rządu na czwartkowej konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami rolników.

Donald Tusk podkreślił, że rolnicy są jednomyślni, by Zielony Ład nie był opatrzony warunkiem warunkowości, przymusu, że jeśli nie wykona się pewnych działań, to np. mogą zostać wstrzymane dopłaty. – Musimy od tego odstąpić. Rolnicy są gotowi w sposób elastyczny, ewolucyjny realizować Zielony Ład tam gdzie jest to możliwe, tam gdzie jest to zrozumiałe dla nich, nawet od razu, ale nie zgadzają się i - jestem po ich stronie - na przymusowe egzekwowanie zapisów, które nie do końca są racjonalne a z punktu widzenia polskiego rolnictwa są delikatnie mówiąc przesadzone – dodał.

Premier poinformował, że wraz z rolnikami przygotowana zostanie lista "polskich postulatów". Dodał, że ma ona być opatrzona informacją, że "polskie rolnictwo nie będzie zainteresowane, nie będzie respektowało zapisów jeśli nie ulegną one zmianie".

Salon24.pl: Relacja z protestu rolników w Warszawie. Pozostały tekst pod materiałem wideo


Tusk: kolejne spotkanie z rolnikami prawdopodobnie 5 lub 7 marca

Prawdopodobnie 5 lub 7 marca dojdzie do kolejnego spotkania z protestującymi rolnikami - powiedział premier Donald Tusk. Jak dodał, zamierza wtedy poinformować o efektach działań podjętych w sprawie rolniczych protestów. Jak zaznaczył na konferencji prasowej po rozmowach z rolnikami Tusk, spotkanie "raczej" nie odbędzie się 6 marca, w dniu planowanej demonstracji rolników w Warszawie.

Szef rządu zadeklarował, że podczas następnego spotkania poinformuje "o efektach podjętych działań, ewentualnie o drastycznych decyzjach, o ile takie okażą się konieczne". Rozmowy były trudne, ale bardzo konstruktywne, rozmówcy podkreślali, że nie są zainteresowani polityczną konfrontacją, ale rozwiązaniem problemu. Jak dodał, jako premier jest zobowiązany, by ten problem rozwiązać.

Tusk mówił też, że premier Ukrainy w rozmowach z nim sugerował, że do czasu rozwiązania problemu na poziomie europejskim, Ukraina jest gotowa zamknąć granicę dla handlu towarowego. – Ale taka decyzja będzie miała obustronne konsekwencje, to nie jest wymarzony scenariusz, ale niestety musimy go mieć na uwadze – zaznaczył Tusk.

Dodał, że popiera także postulat, aby UE sfinansowała zakup i transport zboża z rynków europejskich do krajów potrzebujących, by uwolnić Europę z ok. 30 mln ton nadwyżki zbożowej.

Rolnicy: Bez porozumienia po spotkaniu z premierem Tuskiem

Nie ma porozumienia po spotkaniu premiera Donalda Tuska z organizacjami rolniczymi w Warszawie - poinformowali przedstawiciele protestujących rolników. Zadeklarowali, że protesty będą trwały.

– Są deklaracje pana premiera, że musi podjąć pewne kroki w sprawie zamknięcia granicy i Zielonego Ładu. Wytłumaczył szczegółowo konsekwencje zamknięcia granicy i Zielonego Ładu. To była bardzo konstruktywna rozmowa i duże światło w tunelu, żeby zażegnać to co się dzieje – relacjonował jeden z przedstawicieli rolników, Andrzej Sobociński.

– Czekamy na konkrety – mówił inny z rolników, Szczepan Wójcik. Jak dodał, premier Tusk nie zostawił złudzeń, że jeśli Zielony Ład zostanie obalony, to nie będzie np. dopłat bezpośrednich.

Jak mówili inni uczestnicy rozmów, premier wyjaśniał, że nawet czasowe zamknięcie granicy z Ukrainą nie rozwiąże problemu, ponieważ poszkodowane zostaną inne branże. Zadeklarowali, że rolnicze blokady będą trwały, i że protest planowany w Warszawie na 6 marca br. nie został odwołany.

KW

Źródło zdjęcia: Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka