Maciej Lasek. Fot. PAP/Tomasz Gzell; Paulina Matysiak. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Maciej Lasek. Fot. PAP/Tomasz Gzell; Paulina Matysiak. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Maciej Lasek pożegna się z CPK? Posłanka Lewicy bije na odlew

Redakcja Redakcja Centralny Port Komunikacyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Paulina Matysiak, posłanka z partii Razem, mówi że Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ws. CPK jest „ministrem-widmo”. „Nie chce rozmawiać z dziennikarzami, (...) ale także z parlamentarzystami, bo na ostatnim posiedzeniu zespołu [parlamentarnego - red.] »Tak dla rozwoju«, na którym chcieliśmy dyskutować, dowiedzieć się, jak jest przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego, pan minister nie przyszedł” - powiedziała Matysiak w programie „Tłit” Wirtualnej Polski. Na tym nie koniec mocnych uwag posłanki pod adresem Laska.

Matysiak atakuje Laska: Nie nadaje się do tej funkcji

Paulina Matysiak, posłanka partii Razem, jest gorącą orędowniczką budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jej formacja politycznie znajduje się w mocno dwuznacznej sytuacji: z jednej strony Razem (kojarzone przede wszystkim z Adrianem Zandbergiem) nie weszło do rządu, z drugiej stanowią część koalicyjnej Nowej Lewicy. W ostatnim czasie komentatorzy zwracają uwagę na słabe notowania całej Lewicy (rosną sondażowe wyniki Koalicji Obywatelskiej, stabilnie choć dość daleko za KO i PiS sytuuje się Trzecia Droga).

Matysiak, niezadowolona z pracy Macieja Laska, wskazała, że minister wysłał wiadomość, w której poinformował, że „do czasu zakończenia audytów nie będzie przychodził”, gdyż „nie chce swoimi wypowiedziami ingerować w audyty”. 


– To jest absurdalne, bo audyt toczą się swoją drogą – uważa Matysiak, dla której „absurdalne” jest sprawdzanie zasadności projektu.

– Czas, kiedy [Maciej Lasek - red.] pełni funkcję pełnomocnika ds. CPK jasno pokazał, że nie nadaje się do tej funkcji. Nie chce przestawić argumentów, nie chce rozmawiać – stwierdziła posłanka Klubu Lewicy. – Mamy dużo zamieszania z tym, jak teraz działa sama spółka. Mieliśmy zamieszanie z brakiem złożenia wniosków o unijne dofinansowanie [projektów kolejowych - red.] – dodała Matysiak.

"Lasek musi odejść"

Na pytanie, czy „dr Lasek musi odejść” posłanka lewicy odpowiedziała stanowczo. 

– Musi odejść i – koniec końców – odejdzie i zostanie zmieniony pełnomocnik. To nie jest osoba, która chce wybudować lotnisko. To jest osoba, która w poprzedniej kadencji swoją kampanię wyborcza opierała na w pełni przeciwstawnych hasłach, była przeciwnikiem i być może dalej jest przeciwnikiem budowy tego lotniska – powiedziała zwolenniczka CPK z Razem.

Paulina Matysiak oczekuje jasnej deklaracji, czy projekt będzie kontynuowany, bo Polskę na to stać, co potwierdziła szefowa resort, gdzie wiceministrem jest Maciej Lasek. 

Posłanka podkreśla, że za budową CPK są nie tylko zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości. Polityczka przypomina, że za projektem są - jej zdaniem - młode osoby, które podróżują po świecie i widzą, jak wygląda w innych krajach infrastruktura lotniskowa.


CPK. Awantura o audyty, spółka gasi pożar

Przypomnijmy, że spółka CPK unieważniła audyt ws. oceny harmonogramu i zakresu prac dla części lotniskowej oraz kolejowej (w zakresie linii kolejowych tzw. „Y”). Wykonywał ją tani kontrahent, którego w sieci krytykowano za brak profesjonalizmu. Nowy zarząd CPK wydał lakoniczny komunikat.

Stało się to tuż po tym, gdy Maciej Wilk, były dyrektor operacyjny w PLL LOT, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines i prezes stowarzyszenia TAK dla CPK, we wpisie na portalu X wskazał, że najkorzystniejsze oferty złożyły firmy-krzaki. 

Maciej Lasek to polski inżynier specjalizujący się w mechanice lotu, doktor nauk technicznych, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (2012–2016), poseł na Sejm IX i X kadencji, od 2023 sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

KW

Źródło zdjęcia: Maciej Lasek. Fot. PAP/Tomasz Gzell; Paulina Matysiak. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka