fot. Canva
fot. Canva

Zwrot podatku nazajutrz po złożeniu PIT. Niektórzy zawalili i nie dostaną ani grosza

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Urzędy skarbowe idą w tym roku na rekord. W ciągu zaledwie dwóch tygodni od rozpoczęcia tegorocznej akcji rozliczeń PIT zwróciły podatnikom łącznie prawie 3 mld zł tytułem nadpłaconego podatku. Pierwsze zwroty zaczęto realizować już następnego dnia od uruchomienia usługi e-PIT. Ale nie wszyscy mogą liczyć na zwrot podatku.

3 mln deklaracji w usłudze Twój e-PIT

Podatki za 2023 rok z wykorzystaniem wstępnie wypełnionych formularzy, dostępnych w usłudze Twój e-PIT, można rozliczać od 15 lutego. Usługa Twój e-PIT jest udostępniana po raz szósty. W tym roku po raz pierwszy z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, a także ci, którzy mają zawieszoną działalnością gospodarczą. W efekcie w usłudze – obok formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ – będzie można znaleźć także formularze PIT-36L, PIT-28 oraz PIT-36.

- Podatnicy bardzo chętnie rozliczają się za pomocą usługi Twój e-PIT. Złożyli tą drogą już prawie 3 mln deklaracji. Elektroniczna forma rozliczenia przynosi szereg korzyści, między innymi szybki zwrot nadpłaconego podatku. W przypadku rozliczeń papierowych, maksymalny termin oczekiwania na zwrot to trzy miesiące. Dla rozliczeń elektronicznych to 45 dni od złożenia deklaracji - przekazał szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.


Zwroty w ciągu jednego dnia od złożenia zeznania

Jak wskazał Łoboda, w praktyce dzięki automatyzacji, zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia. Pierwsze zwroty zrealizowaliśmy 16 lutego – dzień po rozpoczęciu akcji rozliczeń – poinformowały "Fakt" służby prasowe Ministerstwa Finansów.

W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia tegorocznej akcji rozliczeń PIT urzędy skarbowe zwróciły podatnikom łącznie ponad 2,8 mld zł tytułem nadpłaconego podatku. To zwroty z ponad 1,6 mln deklaracji za 2023 rok, a pieniądze trafiają na konta podatników nawet w ciągu jednego dnia od złożenia zeznania.

Jeśli do 30 kwietnia, czyli do dnia, do którego trzeba złożyć zeznanie za rok 2023, podatnik nie złoży formularza PIT w inny sposób (np. papierowo czy przez e-Deklaracje) i jednocześnie nie wykona żadnego działania w usłudze Twój e-PIT, jego zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie.


Nie wszyscy mogą liczyć na zwrot podatku

Nie wszystkie osoby jednak takiego zwrotu się doczekają. Chodzi o osoby, które spłacają długi. Jak wynika z art. 902 Kodeksu postępowania cywilnego, zajęciu komorniczemu podlega cały zwrot podatku. Co ważne dotyczy to także zwrotu, jaki przysługuje z tytułu ulgi na dziecko - przypomina "Fakt".


Świadczenia rodzinne 500 plus (teraz 800 plus), wyprawka 300 plus czy pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego są zwolnione z zajęć komorniczych, ale ulga rodzinna – już nie. Podobnie zwrot podatku wynikający ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem.

Zwrotu podatku możemy nie dostać także wtedy, jeśli mamy zaległości podatkowe, typu nieopłacone mandaty lub abonament RTV. Pieniądze ze skarbówki trafią na wtedy poczet zaległości.

Jeśli zatem zwrot pieniędzy długo nie będzie przychodził na konto, warto przez internet sprawdzić jego status w e-Urzędzie Skarbowym. Tam znajdziemy informacje o terminie dokonania zwrotu, zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy np. w przypadku zajęcia wierzytelności. Takie informacje można także uzyskać stacjonarnie w swoim urzędzie skarbowym.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka