Fot. X
Fot. X

Nie żyje wybitny krytyk literacki. Pisał także dla "Playboya"

Redakcja Redakcja Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Zmarł Leszek Bugajski - krytyk literacki, publicysta, redaktor czasopism literackich, autor książek o literaturze i kulturze popularnej. Informację potwierdziły Instytut Książki oraz miesięcznik "Twórczość".

Leszek Bugajski nie żyje. Zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek

"Dziś w nocy zmarł Leszek Bugajski, krytyk literacki, długoletni redaktor +Twórczości+, nasz kolega" - poinformowano we wtorek w mediach społecznościowych miesięcznika literackiego "Twórczość".

Bugajski (ur. 1949 w Dąbrowie Górniczej) był publicystą, krytykiem literackim, a także autorem książek - m.in. "Iredyński", "Zapiski z epoki Beatlesów", "Szczypiorski", "Seks, druk i rock and roll. Zapiski z epoki recyklingu" - scenariuszy filmowych, felietonów i recenzji.

Jako publicysta współpracował m.in. z tygodnikiem "Wprost", "Newsweekiem" czy "Playboyem". Był wieloletnim redaktorem naczelnym miesięcznika "Twórczość", kierował działem literackim tygodnika "Życie Literackie", publikował w wielu pismach poświęconych literaturze.

- Leszek Bugajski to krytyk literacki, publicysta i dziennikarz. Był związany z tygodnikiem „Życie Literackie”, miesięcznikiem „Twórczość”, następnie z "Playboyem", "Newsweekiem", a od 2015 r. współpracował z "Wprost" - wspomina zmarłego dziennikarza profil "Kto Umarł?" na platformie X.


Krzysztof Cieślik wspomina zmarłego

"Najbardziej lubiłem jego ironiczne złośliwości, był w nich znakomity. Żywa inteligencja, do tego zmuszał mnie do czytania pisarzy, których nie chciało mi się czytać, bo albo związani jakoś z redakcją, albo jego zdaniem ciekawi. Zwykle nic mi się z tego nie podobało, a on to szanował. Lubił, jak komuś się nie podoba i umie to uzasadnić, umieścić w kontekście" - napisał w mediach społecznościowych wydawca, tłumacz i krytyk Krzysztof Cieślik - "Oczywiście także wspaniały anegdociarz, ale co się dziwić: debiutował jeszcze we +Współczesności+ więc znał literalnie wszystkich, którzy znaczyli coś w literaturze polskiej od lat 70".

Za swą pracę twórczą i upowszechnianie literatury polskiej Bugajski uhonorowany został Nagrodą im. Stanisława Piętaka, Nagrodą im. Kazimierza Wyki, Nagrodą Funduszu Literatury. Przyznano mu także Srebrny Krzyż Zasługi oraz Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury".


MB

Fot. Leszek Szymański. Źródło: X/Kto umarł?

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura