fot. Screenshot
fot. Screenshot

Krzyki i bijatyka na francuskim lotnisku. Musiało wkroczyć wojsko

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Awantura na środku lotniska. Kilku przedstawicieli Kurdyjskiego Centrum Demokratycznego we Francji chciało zapobiec wydaleniu Firaza Korkmaza, kurdyjskiego aktywisty, któremu w Turcji grozi więzienie i tortury. Doszło do bójki z ochroniarzami na paryskim lotnisku Roissy Charles-de-Gaulle.

Próbowali zablokować deportację kurdyjskiego działacza

Około 20 sympatyków Kurdyjskiej Rady Demokratycznej we Francji weszło do Terminalu 1 lotniska, aby zaprotestować przeciwko deportacji do Turcji Firaza Korkmaza, 24-letniego kurdyjskiego aktywisty, który został zmuszony do opuszczenia terytorium Francji.

Protest, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Francuskiej Partii Komunistycznej przerodził się w bijatykę. Grupa zaatakowała eskortujący Korkmaza zespół Krajowej Jednostki Repatriacyjnej. Doszło również do przepychanek z ochroną lotniska. Demonstrujący próbowali sforsować bramki, aby wejść do niedostępnego obszaru nie mając wymaganego biletu. Trzech ochroniarzy zostało rannych.


Nagranie z zajścia zamieściła m.in. turecka telewizja TV.NET. Słychać na nim przeraźliwe krzyki sterroryzowanych pasażerów i widać bijących się mężczyzn.


Pomogła interwencja wojska

W końcu wkroczyło wojsko i żołnierze przywrócili spokój. Wszystkiemu przyglądali się zszokowani pasażerowie. Incydent nie zapobiegł deportacji do Turcji kurdyjskiego aktywisty. W sprawie incydentu wszczęto śledztwo, na razie nikogo nie aresztowano.

Jak podaje L'Humanité, 24-latek został aresztowany przed siedzibą Rady Europy w Strasburgu w lutym ubiegłego roku. Brał udział w demonstracji mającej na celu uzyskanie informacji na temat kurdyjskiego przywódcy Abdullaha Ocalana, który od 25 lat przebywa w więzieniu. Od tego czasu został umieszczony w ośrodku dla migrantów w Metzu, zanim podjęto decyzję o deportacji do Turcji. Korkmaz został uwięziony zaraz po przybyciu na lotnisko w Stambule.


ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo