Rosyjska siatka szpiegowska w Polsce. Pilny komunikat ABW. Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL / POOL
Rosyjska siatka szpiegowska w Polsce. Pilny komunikat ABW. Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL / POOL

Rosyjska siatka szpiegowska w Polsce. Pilny komunikat ABW

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 77
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała informacje na temat działań uderzających w rosyjską siatkę szpiegowską na terenie Polski. Sprawa dotyczy między innymi mężczyzny działającego w środowisku polskich i europejskich parlamentarzystów. Szpieg wykonywał zadania zlecone i finansowane przez współpracowników rosyjskiego wywiadu.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpracowuje rosyjskich szpiegów w Polsce

Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w czwartek przekazała w specjalnym komunikacie, że dzień wcześniej funkcjonariusze ABW przeprowadzili szereg czynności procesowych, w tym przeszukań, na terenie Warszawy i Tychów, w ramach prowadzonego śledztwa w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Federacji Rosyjskiej, wymierzonej przeciwko państwom i organom Unii Europejskiej.

Zabezpieczono 48,5 tys. euro oraz 36 tys. dolarów.

Przeprowadzone czynności to wynik międzynarodowej współpracy ABW z szeregiem europejskich służb, skoordynowanej w szczególności z partnerami z Czech. W ich efekcie udokumentowano działania zmierzające do zorganizowania w państwach UE prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych. Celem była realizacja założeń polityki zagranicznej Kremla, w tym osłabienie pozycji RP na arenie międzynarodowej, dyskredytacja Ukrainy oraz wizerunku organów Unii Europejskiej - wskazuje ABW.


Obywatel RP w służbie Rosji

„Dążąc do realizacji ww. celów uruchomiono m.in. portal internetowy o zasięgu międzynarodowym voice-of-europe.eu, na którym publikowane są artykuły, oświadczenia, komentarze czy wywiady o tendencyjnym, prorosyjskim wydźwięku, związane z obecną sytuacją międzynarodową, w tym z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie. Służby ustaliły sposób finansowania opisywanego procederu. Oprócz wspomnianych środków finansowych zabezpieczono także szereg nośników elektronicznych, w tym telefony komórkowe” - czytamy w komunikacie.

Na tym nie koniec. Służby przypominają, że działania ABW są także efektem zakończonego 19 stycznia br. aktem oskarżenia śledztwa, w ramach którego zgromadzono materiał dowodowy przeciwko obywatelowi RP podejrzanemu o szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb specjalnych.


Mężczyzna działał na zlecenie Rosji w środowisku polskich i europejskich parlamentarzystów

„Mężczyzna, uplasowany w środowisku polskich i europejskich parlamentarzystów, wykonywał zadania zlecone i finansowane przez współpracowników rosyjskiego wywiadu, które obejmowały m.in. działania propagandowe, dezinformacyjne oraz prowokacje polityczne. Ich celem było budowanie rosyjskich stref wpływu w Europie” - podaje ABW.

Oprócz przeszukań odbyły się pierwsze przesłuchania osób. Dalsze czynności procesowe będą kontynuowane w kolejnych dniach.

Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie prowadzi Wydział Zamiejscowy w Olsztynie Delegatury ABW w Białymstoku pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Komunikat ABW podpisał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

KW

Źródło zdjęcia: Rosyjska siatka szpiegowska w Polsce. Pilny komunikat ABW. Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL / POOL

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo