na zdjęciu: koncert Rammstein w Wacken Open Air 2013. fot. Jonas Rogowski - praca własna, CC BY-SA 3.0.
na zdjęciu: koncert Rammstein w Wacken Open Air 2013. fot. Jonas Rogowski - praca własna, CC BY-SA 3.0.

Nad Rammstein zbierają się ciemne chmury. Zespół został oskarżony o plagiat

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Niemiecki zespół Rammstein musi się zmagać z poważnymi zarzutami. Muzycy słynnej grupy mieli dopuścić się plagiatu w jednym ze swoich utworów. Teraz muszą udowodnić przed sądem, że nie skopiowali utworu po zespole Ninja Cyborg.

Rammstein dopuścił się plagiatu?

Rammstein to jeden z najbardziej znanych zespołów muzycznych reprezentujących tzw. "cięższe brzmienia".  Niemiecka grupa słynie ze skandali, popularność muzycy zdobyli m.in. przez mocne i jednocześnie proste brzmienie kontrowersyjne treści. Na albumach Rammstein można się zetknąć z zagadnieniami budzącymi skrajne emocje, m.in. sadomasochizmu, homoseksualizmu, kazirodztwa, nekrofilii, piromanii, kanibalizmu czy przemocy seksualnej. Zespół wiele razy ponosił konsekwencje w związku ze swoją twórczością. Album "Love is for all there" został w 2009 r. wycofany ze sprzedaży po interwencji Federalnego Biura ds. Mediów Szkodliwych dla Małoletnich.

Choć mogłoby się wydawać, że grupa o takiej renomie i kontrowersyjnym wizerunku nie posunęłaby się do kopiowania twórczości innych artystów, to już niedługo Rammstein będzie odpowiadać przed sądem w związku z oskarżeniem o plagiat. 


Rammstein oskarżony o plagiat. Utwory możecie porównać sami

Pozew skierował zespół Ninja Cyborg. Według przedstawicieli muzyków Rammstein w zbyt dużym stopniu "zainspirował" się ich utworem "The Sunny Road" z 2018 roku.


Na kanwie tego utworu miał powstać numer "Deutschland", który niemiecki zespół wydał w 2019 roku. 

W wydanym oświadczeniu prawnicy zespołu Ninja Cyborg powołują się na eksperta muzycznego, który udzielił ekspertyzy nakazem paryskiego sądu apelacyjnego. Według znawcy Rammstein zapożyczył riff i inne elementy utworu z premedytacją i wykorzystał w swoim utworze. Poza tym utwory mają mieć zbyt dużo wspólnego, co w opinii eksperta wyklucza możliwość przypadkowej zbieżności dzieł.

Do tej pory muzycy zespołu Rammstein nie odnieśli się do oskarżeń. Pierwsza rozprawa ma odbyć się 10 września 2024 roku. 

Ciekawostką jest fakt, że kilka lat temu to muzykom z Ninja Cyber wytoczono proces o plagiat. Odpowiadali za niego fani...Rammstein, którzy jednak nie popisali się w tej sytuacji. Nie wzięli bowiem pod uwagę, że utwór "The Sunny Road" wyszedł wcześniej niż "Deutschland". 

na zdjęciu: koncert Rammstein w Wacken Open Air 2013. fot. Jonas Rogowski - praca własna, CC BY-SA 3.0.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura