Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i Magdalena Wilczyńska, szefowa Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni/źródło: NASK
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i Magdalena Wilczyńska, szefowa Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni/źródło: NASK

Rząd powołał specjalną jednostkę NASK. Wprowadza nową strategię obrony

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 98
W NASK powstał Pion Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni, którego celem będzie walka z dezinformacją. Zespół będzie m.in. badał kampanie dezinformacyjne, analizował rosyjskie wpływy na polską przestrzeń informacyjną.

Na konferencji prasowej przed siedzibą NASK w Warszawie wicepremier i szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz szefowa Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK Magdalena Wilczyńska omówili stan polskiej przestrzeni informacyjnej przed wyborami samorządowymi.

Nowa jednostka NASK do walki z dezinformacją

- Walka z dezinformacją to jeden z kluczowych elementów odpowiedzialności za państwa, obywatela, za cyberprzestrzeń. Działania związane z bezpieczeństwem wyborów to tylko element nowego podejścia Ministerstwa Cyfryzacji i NASK do walki z dezinformacją. Podczas dzisiejszej konferencji ogłaszamy nową strategię obrony polskiej przestrzeni informacyjnej i nakreślamy najważniejsze zmiany. Potrzebujemy nowego podejścia do walki z dezinformacją i chcemy być w tym zakresie liderem – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas piątkowej konferencji przed siedzibą NASK.

Gawkowski mówił, że Pion Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK nie będzie realizował żadnych zadań, które miałyby kontekst polityczny. Dodał, że poprosił Wilczyńską, żeby mówiła publicznie o wszelkich naciskach, jakie mogłyby się pojawić ze strony polityków.

"Wdrażamy europejskie przepisy dotyczące usług cyfrowych. Wdrażamy je z przekonaniem, że współpraca instytucji ma doprowadzić do sytuacji, w której platformy cyfrowe, te największe, ale i te małe, będą brały odpowiedzialność za słowa, za to, co się pojawia w sieci, będą brały odpowiedzialność za proces dotyczący ujawniania, ale też dezinformowania" - poinformował wicepremier. 

NASK: 11 konkretów w walce z dezinformacją

- Walka z dezinformacją musi być – i pod moim kierownictwem będzie niezależna od wpływów czy nacisków politycznych, choć oczywiście analiza treści o charakterze politycznym pozostanie jednym z ważnych obszarów naszych badań. Zawsze będzie jednak inicjowana przez NASK, a nie przez podmioty zewnętrzne, które chciałyby zlecić nam jakieś konkretne działania – podkreśliła Magdalena Wilczyńska.  Priorytetem w walce z dezinformacją ma być rozpracowywanie źródeł i środowisk ją rozpowszechniających, zamiast dotychczasowego skupiania się na wskazywaniu fałszywych narracji.

Szefowa Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK przedstawiła jedenaście konkretów w walce z dezinformacją.

Są to:

1. Niezależność polityczna

2. Interdyscyplinarny zespół ekspertów

3. Analiza wzorców zachowań

4. Stosowanie technik białego wywiadu

5. Utrzymanie Rapid Alert System

6. Dokładna analiza dezinformacji zewnętrznej

7. Lepsza analiza dezinformacji wewnętrznej

8. Szybka i dobrowolna wymiana informacji

9. Weryfikacja treści multimedialnych

10. Edukacja, zwłaszcza szczególnie narażonych grup społecznych

11. Szybka ścieżka kontaktu z platformami

Powstanie zespół fact checkerów

Kierowany przez Wilczyńską zespół ma analizować wpływy rosyjskich siatek na polską "infoprzestrzeń". Szefowa podkreśliła, że NASK zajmie się analizowaniem treści audiowizualnych i deepfake. 

Podczas konferencji zapowiedziano powstanie zespołu ekspertów, w którego składzie będą: fact checkerzy, eksperci w dziedzinie geopolityki, nauk politycznych i społecznych, eksperci OSINT, analitycy danych, lingwiści; wykorzystanie nowoczesnych technik białego wywiadu oraz rozszerzenie zakresu badania systemu szybkiego wykrywania i reagowania na dezinformację (Rapid Alert System) o inne platformy i strony.

Weryfikacja treści multimedialnych

Pogłębiona zostanie też analiza dezinformacji pochodzenia zewnętrznego oraz tego, w jaki sposób przenika do polskiej infosfery. Analiza ta ma objąć osiem filarów mechanizmu dezinformacji rosyjskiej, w tym: analizę komunikatów instytucji rządowych i instytucji finansowanych przez rząd.

Kolejnym zadaniem, które realizować będzie Pion Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni, jest weryfikacja autentyczności treści multimedialnych udostępnianych w mediach społecznościowych z wykorzystaniem narzędzi do analizy obrazu i wideo (deepfake) oraz najnowszych technologii.


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie