Wybory samorządowe 2024. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Wybory samorządowe 2024. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Tak prezentują się wyniki na prezydentów miast. Jest prawdziwa sensacja

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
Państwowa Komisja Wyborcza nie podała jeszcze oficjalnych wyników w części miast. Ale niektórzy dotychczasowi włodarze miast nie mogą mówić o sukcesie. Choćby w Gdyni.

Gdynia. Druga tura wyborów bez Szczurka

Według nieoficjalnych wyników, w Gdyni będzie druga tura wyborów. Niestety beze mnie - napisał w poniedziałek rano w mediach społecznościowych ubiegający się o reelekcję prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Państwowa Komisja Wyborcza nie podała jeszcze oficjalnych wyników.

"Przyjmuję to z pokorą, jestem wdzięczny za każdy oddany głos i gratuluję kontrkandydatom" - napisał Szczurek na swoim profilu na Facebooku. Zaznaczył, że na podsumowania przyjdzie jeszcze czas.

"Jedno jest pewne: to było niezapomniane 26 lat i największy z możliwych zaszczytów. Wszystko, co robiłem, robiłem z myślą o Was - gdyniankach i gdynianach. Dziękuję. Kocham Gdynię" - podkreślił Szczurek.

PKW w poniedziałek do godz. 6.30 otrzymała dane z 94 na 118 (79,66 proc.) obwodów głosowania. Do tego czasu nie podano oficjalnych wyników głosowania na prezydenta Gdyni.

Wojciech Szczurek jest z wykształcenia prawnikiem. W 1989 r. współorganizował gdyński Komitet Obywatelski. Od 1990 związany z działalnością samorządową. W latach 1991–1998 był przewodniczącym gdyńskiej rady miasta, a od 1998 r. nieprzerwanie jest prezydentem Gdyni.

O urząd prezydenta Gdyni ubiegają się, oprócz Wojciecha Szczurka (Samorządność), Aleksandra Kosiorek z Federacji Gdyński Dialog, Tadeusz Szemiot (PO), którego poparło porozumienie wyborcze gdyńskiej PO, Koalicji Ruchów Miejskich, Nowej Lewicy, Razem i Zielonych, Marek Dudziński z PiS i Przemysław Olczyk popierany przez komitet "Konfederaci bezpartyjni Polska jest jedna dla Pomorza". 


Rybnik. Będzie druga tura wyborów

O tym, kto zostanie prezydentem Rybnika na kolejną kadencję zdecyduje druga tura wyborów. Z obecnym prezydentem Piotrem Kuczerą z Koalicji Obywatelskiej zmierzy się w niej kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Sączek – wynika z danych PKW ze wszystkich obwodów.

O urząd prezydenta Rybnika w niedzielnych wyborach ubiegało się czterech kandydatów: Krzysztof Kazek (Blok Samorządowy Rybnik), Piotr Kuczera (Koalicja Obywatelska), Tomasz Pruszczyński (Lepszy Rybnik) oraz Andrzej Sączek (Prawo i Sprawiedliwość).

Jak wynika z informacji PKW, najwyższe poparcie w pierwszej turze uzyskał Kuczera, na którego głosy oddało 18 848 wyborców (41,43 proc.), drugi był Sączek, który uzyskał poparcie 13 369 rybniczan (29,39 proc.). Ci dwaj kandydaci zmierzą się w drugiej turze. Pruszczyński zdobył 8 811 głosów (19,37 proc.), a Kazek – 4 467 (9,82 proc.).

47-letni Piotr Kuczera, który jest członkiem Platformy Obywatelskiej, urząd prezydenta Rybnika pełni od 2014 r., kiedy w drugiej turze pokonał pełniącego ten urząd przez 16 lat Adama Fudalego. W wyborach samorządowych w 2018 r. z wynikiem 61,14 proc. głosów Kuczera zwyciężył już w pierwszej turze, startowało w niej sześciu kandydatów.

Andrzej Sączek ma 50 lat, w ostatniej kadencji był rybnickim radnym PiS. Z zawodu jest górnikiem (ostatnio dyrektorem departamentu wsparcia HR w Polskiej Grupie Górniczej). Jest także przewodniczącym rady Fundacji Rodzin Górniczych, pomagającej ofiarom wypadków w kopalniach.

Leszno - Rusiecki górą

Grzegorz Rusiecki (KO) wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Lesznie – wynika z danych PKW. Pokonał m.in. dotychczasowego prezydenta Łukasza Borowiaka (bezpartyjny).

Po przeliczeniu wyników ze wszystkich obwodów głosowania PKW podała, że na Grzegorza Rusieckiego zagłosowało 53,74 proc. (12 220) wyborców. Łukasz Borowiak otrzymał 29,70 proc. (6 755) głosów. W Lesznie wystartowało w sumie sześcioro kandydatów.

Frekwencja w Lesznie wyniosła 49,72 proc.

Adam Gbiorczyk (KW Drużyna Dla Leszna Adama Gbiorczyka) zdobył 1,71 proc. (389) głosów, Mariusz Nowacki (KW Prawo i Sprawiedliwość) 7,10 proc. (1614) głosów, Kamila Schaschner (KWW Wolna Polska) 1,28 proc. (290) głosów, Jarosław Zielonka (KWW Jarosława Zielonki Koalicja Dla Leszna) 6,48 proc. (1473) głosów.

Poseł KO Grzegorz Rusiecki urodził się w 1983 roku w Lesznie. Z zawodu jest prawnikiem; absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rusiecki był zaangażowany w działalność samorządową od 1998 roku; w wieku 16 lat został przewodniczącym młodzieżowej rady miasta, trzy lata później został najmłodszym w historii miasta radnym. W przeszłości pełnił też funkcję zastępcy prezydenta miasta.

W 2015 roku ubiegał się o mandat senatora, startując z własnego komitetu jako kandydat bezpartyjny. Od 2002 do 2016 roku związany był z leszczyńską lewicą, w 2017 roku wystąpił z klubu radnych lewicy, w tym samym roku wstąpił do PO. Jest posłem KO od 2019 roku. W 2023 roku zdobył mandat dzięki 22 410 głosom.

O urząd prezydenta Leszna Rusiecki walczył także w wyborach w 2018 roku. Startując z poparciem Koalicji Obywatelskiej uzyskał drugi wynik.

Łukasz Borowiak rządził Lesznem od 2014 roku.


Rzeszów. Będzie druga tura 

Do II tury wyborów prezydenta miasta przechodzą Kondrad Fijołek (37,91 proc.) i Waldemar Szumny (24,23 proc.) - PKW.

Bydgoszcz/ Rafał Bruski wygrał wybory na prezydenta Bydgoszczy z wynikiem 53,50 - PKW. (PAP)

Urzędujący prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski w niedzielnych wyborach zdobył 75,47 proc. oddanych głosów i został wybrany na trzecią kadencję w pierwszej turze - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

W niedzielnych wyborach urzędujący prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wygrał już w pierwszej turze, zdobywając poparcie 75,47 procent głosujących. Podobne poparcie, przekraczające 70 procent, Wiśniewski miał także w wyborach z 2018 roku.

Kandydat KWW Prawa i Sprawiedliwości Michał Nowak zdobył głosy 17,29 proc. uczestniczących w wyborach. Na Ryszarda Skawińskiego (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) swój głos oddało 7,24 procent głosujących.

Arkadiusz Wiśniewski ma 45 lat. Funkcję prezydenta pełni od 2014 roku, gdy startując z własnego komitetu wyborczego, przy silnym poparciu ze strony polityków Solidarnej Polski: Patryka Jakiego i Janusza Kowalskiego, wygrał w drugiej turze z innym kandydatem prawicy: Marcinem Ociepą. W 2018 roku Wiśniewski już w pierwszej turze wygrał z reprezentantką PiS Violettą Porowską i Barbarą Kamińską z PO. W wyborach w 2024 roku Wiśniewskiego poparła zarówno KO, jak i Nowa Lewica, które nie wystawiły swoich kandydatów.

Wiśniewski startował z własnego komitetu wyborczego. Według zapowiedzi przedwyborczych, jego głównymi celami w nowej kadencji miało być dokończenie obwodnicy Opola i budowa nowej przeprawy przez Odrę. 

Łomża. Chrzanowski wygrał w II turze

Mariusz Chrzanowski wygrał wybory w pierwszej turze i będzie przez kolejną kadencję prezydentem Łomży (Podlaskie) - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Chrzanowski zdobył 51,63 proc. głosów.

Jak podała w poniedziałek na swojej stronie internetowej Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), na Chrzanowskiego zagłosowało 10 606 osób (51,63 proc.).

Dariusz Domasiewicz z KWW Przyjazna Łomża otrzymał 8 381 głosów (40,8 proc.), a Lech Kołakowski z KWW Lecha Kołakowskiego - 1 557 głosów (7,58 proc.).

Frekwencja wyniosła 45,87 proc.

Chrzanowski został prezydentem Łomży na trzecią kadencję. Ma 39 lat i pochodzi z Łomży. Z wykształcenia jest prawnikiem.

Zanim został prezydentem tego miasta, przez dwie kadencje był miejskim radnym PiS. Po raz pierwszy startował w wyborach na prezydenta Łomży jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości. W poprzednich wyborach - z własnego komitetu KWW Mariusza Chrzanowskiego (został za to z PiS usunięty); wtedy wygrał w II turze z kandydatką PiS Agnieszką Muzyk. Zdobył 75,98 proc. głosów, a jego kontrkandydatka - 24,02 proc.

W tych wyborach także startował z własnego komitetu; wystawił też swoich kandydatów do rady miasta.

Tarnobrzeg. W drugiej turze wyborów Dariusz Bożek i Łukasz Nowak

Startujący z własnego komitetu Razem dla Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz Łukasz Nowak z Komitetu Wyborczego Wyborców Łukasza Nowaka zmierzą się w drugiej turze wyborów o fotel prezydenta Tarnobrzega (Podkarpackie) – wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

63-letni Bożek uzyskał 32,79 głosów poparcia. Na 42-letniego Nowaka zagłosowało 28,94 proc. wyborców.

Trzeci wynik uzyskał kandydat Koalicji Obywatelskiej 52-letni Norbert Mastalerz– 12,75 proc.

W rywalizacji o fotel prezydenta Tarnobrzega brała udział jeszcze startująca z własnego komitetu 56-letnia Grażyna Potańska, na którą zagłosowało 10,51 proc. osób; 47-letni Tomasz Stróż KWW Tomasza Stróża Łączy nas Tarnobrzeg – 9,68 proc.; 44-letnia Małgorzata Zych KWW Małgorzaty Zych My Tarnobrzeżanie – 3,77 proc. oraz Norbert Kolano KWW Norbert Kolano Zawsze Blisko Mieszkańców, który zdobył 1,56 proc. głosów.

Frekwencja w Tarnobrzegu wyniosła 48,91 proc. 

Tarnów. Oficjalne wyniki PKW: Jakub Kwaśny górą

Jakub Kwaśny (KKW Koalicja Obywatelska) wygrał pierwszą turę wyborów na prezydenta Tarnowa (Małopolskie) uzyskując 44,54 proc. głosów. Drugi wynik ma Henryk Łabędź (KW Prawo i Sprawiedliwość) z 30,83 proc. głosów – wynika z oficjalnych danych PKW ze 100 proc obwodów głosowania.

Jak wynika z danych opublikowanych na stronie PKW kolejne miejsca zajęli: Krzysztof Rodak (KWW Tak dla Tarnowa) – 20,31 proc. głosów oraz Karol Pęczek (KWW Koalicja Tarnowska Przyjazny Tarnów i Konfederacja) – 4,32 proc.

Frekwencja w tych wyborach wyniosła 46,70 proc.

Zwycięzca pierwszej tury wyborów na prezydenta Tarnowa 38-letni Jakub Kwaśny wywodzi się z lewicy. Jest samorządowcem i nauczycielem akademickim, doktorem nauk ekonomicznych. Od 2018 r. pełni funkcję przewodniczącego Rady Miasta Tarnowa. W wyborach startuje z poparciem całej koalicji 15 października

Jego kontrkandydatem w drugiej turze jest 61-letni Henryk Łabędź (PiS), od 2016 roku prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie (wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wcześniej był wieloletnim przewodniczącym zakładowej Solidarności w tej spółce.

Obecny prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który sprawował ten urząd w latach 1994-1998 oraz od 2014 roku nie ubiegał się o reelekcję.

W drugiej turze w Jastrzębiu-Zdroju: Urgoł i Hetman

W drugiej turze wyborów w Jastrzębiu-Zdroju (Śląskie) zmierzą się Michał Urgoł (PiS) i dotychczasowa prezydent Anna Hetman (Koalicja Anny Hetman). Dostali oni odpowiednio 43,65 proc. i 40,47 proc. głosów.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich jastrzębskich obwodowych komisji, na Michała Urgoła, startującego z komitetu Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 12 157 osób, co dało mu poparcie 43,65 proc., a na Annę Hetman, kandydującą z własnego komitetu 11 270 osób (40,47 proc.).

Trzeci wynik osiągnął tam Damian Gałuszka (Wspólnota Samorządowa Jastrzębia-Zdroju): 2 856 głosów (10,25 proc.), a czwarty Tomasz Maron (Jastrzębie 2.0): 1 568 głosów (5,63 proc.)

W poprzednich wyborach Anna Hetman zwyciężyła w liczącym ok. 90 tys. mieszkańców Jastrzębiu-Zdroju w pierwszej turze, uzyskując 17 347 głosów, (50,71 proc. poparcia).

Michał Urgoł był dotąd sołtysem podjastrzębskiego Bzia i radnym miejskim. Jest wiceprezesem spółki JSU z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Anna Hetman jest prezydentem Jastrzębia-Zdroju od 2014 r., specjalistką pedagogiki; była dyrektorem jednego z jastrzębskich zespołów szkół.

Włocławek. Do II tury wyborów na prezydenta Kukucki i Wojtkowski

Do II tury wyborów prezydenta we Włocławku (Kujawsko-Pomorskie) przeszli Krzysztof Kukucki (KKW Lewica) z 41,4 proc. głosów i urzędujący prezydent Marek Wojtkowski (KKW KO) z 29,88 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów w tym mieście.

Senator Kukucki zdobył w I turze 14 443 głosy, czyli 41,40 proc. Rządzącego Włocławkiem od 2014 roku Wojtkowskiego poparło 10 423 osoby (29,88 proc.). Obaj zmierzą się w drugiej turze wyborów 21 kwietnia.

Trzecie miejsce w wyborach prezydenckich w tym mieście zajął Rafał Sobolewski (KW PiS), którego poparło 5908 osób (16,94 proc.). Kolejne wyniki to Maciej Maciak (KWW Macieja Maciaka) - 7,42 proc. (2588 głosów), Barbara Moraczewska (KKW Trzecia Droga) - 3,62 proc. (1262 głosy) i Aleksandra Myszke (KWW Sympatyków Polskiej Lewicy) - 0,75 proc. (260 głosów).

We Włocławku frekwencja w pierwszej turze wyniosła 44 procent. 

Chorzów. Michałek nowym prezydentem miasta

Szymon Michałek zdobył w Chorzowie 54,67 proc. głosów – podało PKW w poniedziałek rano. Zwyciężył w pierwszej turze z poparciem 19 572 mieszkańców i został nowym prezydentem miasta.

Dotychczasowy prezydent Andrzej Kotala z KWW Koalicja Obywatelska, który pełnił tę funkcję od 2010 r., otrzymał 33,92 proc. głosów (12 144). Natomiast Grzegorz Krzak z KW Prawo i Sprawiedliwość 11,41 proc. (4 086).

Frekwencja w Chorzowie wyniosła 49,16 proc.

Michałek po raz pierwszy startował w wyborach samorządowych. Choć założył własny komitet – KWW Szymona Michałka – to poparła go m.in. Polska 2050. Ma 39 lat. Ukończył Akademią Ekonomiczną w Katowicach. Przez kilkanaście lat pracował w działach finansowych korporacji. Rozpoznawalność przyniosła mu działalność w środowisku kibiców Ruchu Chorzów. W 2015 r. założył Sektor Rodzinny na stadionie Niebieskich, w ostatnich latach domagał się budowy nowego obiektu dla piłkarzy w mieście.(PAP)Krosno/ Piotr Przytocki po raz kolejny prezydentem miasta; wygrał w I turze.

Krosno. Przytocki na kolejną kadencją

Urzędujący od 2002 r. prezydent Krosna (Podkarpackie) startujący z własnego komitetu 66-letni Piotr Przytocki, został wybrany na kolejną kadencję. Zdobył 58,42 proc. głosów - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Przytocki startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Samorządne Krosno Piotra Przytockiego został wybrany na prezydenta po raz kolejny w pierwszej turze. Pokonał 48-letniego Bogdana Józefowicza z Prawa i Sprawiedliwości, na którego głosowało 28,31 proc. wyborców

W rywalizacji o fotel prezydenta Krosna trzecia była 36-letnia Laura Starowiejska z KW Safe Next Generation-Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie, która uzyskała 9,34 proc. poparcia. Najniższy wynik osiągnął 34-letni Tomasz Biały z Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Odnowy Krosna, zdobywając 3,93 proc. poparcia.

Przytocki, zanim został prezydentem miasta, był przedsiębiorcą. Oprócz wyborów w 2002 r., we wszystkich pozostałych wygrywał w pierwszej turze.

Frekwencja w Krośnie wyniosła 46,74 proc.

Lublin. Krzysztof Żuk wygrał 

Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk został wybrany ponownie na prezydenta tego miasta. W pierwszej turze wyborów zdobył 57,49 proc. głosów. Będzie to czwarta kadencja Żuka na tym stanowisku.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich obwodowych komisji, na Krzysztofa Żuka, startującego z własnego komitetu z poparciem PO, PSL, Polski 2050, Nowej Lewicy i Wspólnego Lublina zagłosowało 57,49 proc. mieszkańców, którzy oddali na niego 68 461 głosów.

Drugi wynik osiągnął kandydat PiS Robert Derewenda (40 796 głosów i 34,26 proc. poparcia), trzeci – Marcin Nowak (7 149, 6 proc.) z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, czwarty – Ryszard Zajączkowski (2 676, 2,25 proc.) z KWW Lublin Przyszłość i Tradycja.

Żuk rządzi stolicą regionu od 2010 r., kiedy to startując z komitetu PO w drugiej turze zdobył 54,65 proc. głosów (47 748) pokonując kandydata PiS, późniejszego wojewodę Lecha Sprawkę (39 626).

W 2014 r. w wyborach prezydenta Lublina Żuk wygrał już w pierwszej turze zdobywając 60,13 proc. głosów (65 749), podczas gdy najpoważniejszy kontrkandydat - Grzegorz Muszyński z PiS - uzyskał 30,56 proc. poparcia (33 414 głosów).

W 2018 r. Żuk znów z sukcesem ubiegał się o reelekcję, poprawił swój wynik uzyskując 62,32 proc. poparcia (89 488 głosów) i pokonał kandydata PiS, posła Sylwestra Tułajewa – 31,48 proc. (45 202).

W lutym br. Żuk zapowiedział ponowny start w wyborach na prezydenta Lublina z poparciem PO, PSL, Polski 2050, Nowej Lewicy i Wspólnego Lublina.

Białystok.Truskolaski prezydentem miasta na piątą kadencję

Urzędujący prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski - kandydat Koalicji Obywatelskiej popierany również przez Polskę 2050 - został prezydentem miasta na kolejną kadencję. Takie są wyniki po przeliczeniu danych ze wszystkich obwodów głosowania. Nie są jeszcze zatwierdzone.

Jak podała na swojej stronie internetowej PKW, na Tadeusza Truskolaskiego, dla którego będzie to piąta kadencja na tym stanowisku, zagłosowało 53,32 proc. Drugi wynik - 33,45 proc. - ma kandydat Prawa i Sprawiedliwości Henryk Dębowski.

Kolejni kandydaci uzyskali odpowiednio: Rafał Greś (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) 7,41 proc., Andrzej Aleksiejczuk (Lewica) 3,93 proc. oraz Jarosław Galej (KWW Spoza Sitwy) 1,89 proc.

Frekwencja wyborcza wyniosła - 50,35 proc.

W wyborach samorządowych w 2018 roku Truskolaski również wygrał w pierwszej turze, uzyskując 56,21 proc. poparcia. Drugi wynik - 30,2 proc. - miał ówczesny kandydat Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek.

Rafael Rokaszewicz ponownie prezydentem Głogowa

Urzędujący prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz wygrał wybory na prezydenta tego miasta. Należący do Nowej Lewicy samorządowiec uzyskał 62,60 proc. poparcia.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich komisji obwodowych w Głogowie, urzędującego prezydenta poparło 62,60 proc. wyborców.

Drugi wynik z poparciem 24,65 proc. uzyskał należący do PiS Wojciech Zubowski. Z kolei na Żanetę Baczyńską (KO) głos oddało 8,87 proc. wyborców, a na Adama Borysiewicza (KWW Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni) – 3,87 proc.

Rokaszewicz będzie prezydentem Głogowa trzecią kadencję. W 2018 r. Rokaszewicz wygrał również w pierwszej turze zdobywając 61 proc. głosów.

Sława Umińska-Kajdan prezydentem Piekar Śląskich na kolejną kadencję

Sława Umińska-Kajdan przez kolejną kadencję będzie pełniła funkcję prezydenta Piekar Śląskich; zwyciężyła już w pierwszej turze wyborów, uzyskując 52 proc. głosów i pokonując dwóch innych kandydatów – wynika z danych PKW ze wszystkich obwodów głosowania.

Według danych PKW, na dotychczasową prezydent (KWW Sławy Umińskiej-Kajdan) zagłosowało 9083 mieszkańców Piekar Śląskich (52 proc.). Startujący z komitetu PiS Jacek Telęga uzyskał 4406 głosów (25,22 proc.), a Jakub Różanka (KWW Twój Głos w Piekarach Śląskich) - 3978 (22,77 proc.).

W poprzednich wyborach Umińska-Kajdan również zwyciężyła w pierwszej turze. Z poparciem 66,45 proc. pokonała wówczas m.in. posła PiS Jerzego Polaczka.

46-letnia Umińska-Kajdan jest prezydentem liczących ok. 55 tys. mieszkańców Piekar Śląskich od 2014 r., kiedy w drugiej turze pokonała dotychczas rządzącego tym miastem Stanisława Korfantego. Wcześniej była radną w Piekarach.(PAP)

Waldemar Socha pozostanie prezydentem Żor

Waldemar Socha, od 1998 r. pełniący funkcję prezydenta 60-tysięcznych Żor na Śląsku, pozostanie prezydentem tego miasta w kolejnej, pięcioletniej kadencji. W niedzielnych wyborach poparło go blisko 55 proc. głosujących.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich żorskich obwodowych komisji, na Waldemara Sochę, startującego z komitetu Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha, zagłosowało 11 315 osób, co dało mu poparcie 54,96 proc.

Drugi wynik osiągnął Kazimierz Dajka (Żorska Samorządność i Kazimierz Dajka): 5 740 głosów (27,88 proc.), a trzeci - Daniel Wawrzyczek (Prawo i Sprawiedliwość): 3 533 głosy (17,16 proc.).

W poprzednich wyborach Socha wygrał z podobnym poparciem 55 proc. - jednak w drugiej turze (uzyskał wówczas 10 933 głosy). Jego kontrkandydatką była wówczas Anna Gaszka (komitet Żorska Samorządność), która uzyskała 8954 głosy (45,03 proc.). W pierwszej turze w 2018 r. Sochę poparło 47,25 proc. głosujących, Gaszkę 25,88 proc.

61-letni Waldemar Socha jest prezydentem Żor od 1998 r. Wcześniej był właścicielem prywatnej firmy transportowej i biura podróży. Nie należy do partii politycznej.

KW

Źródło zdjęcia: Wybory samorządowe 2024. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka