Włodzimierz Czarzasty. Fot. PAP/Paweł Supernak
Włodzimierz Czarzasty. Fot. PAP/Paweł Supernak

Był guru lewicy. Mówi przerażony: To jest klęska

Redakcja Redakcja Lewica Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
To jest klęska, i to wieloczłonowa, ale nie wywoła ona żadnego poruszenia i głębszej analizy; jak ja znam ludzi, którzy dzisiaj kierują Lewicą to tam nie będzie żadnych refleksji - powiedział europoseł Leszek Miller komentując wynik formacji w niedzielnych wyborach samorządowych. Anna Maria Żukowska się z nim nie zgadza.

Miller zły na wynik lewicy

Według sondażu exit poll opublikowanego w niedzielę wieczorem przez Ipsos, Lewica uzyskała w wyborach do sejmików w skali kraju 6,8 proc.

Były premier Leszek Miller powiedział w Polskim Radiu24, że według niego w wyborach do sejmików „wygrali wszyscy, a przegrał tylko Czarzasty”. Dodał, że według niego „to jest bardzo słaby wynik, a odmłodzenie Lewicy nie przynosi żadnych sukcesów wyborczych”.

Dopytywany o to, co wpłynęło na taki wynik, powiedział, że ugrupowanie za bardzo skoncentrowało się na tematach światopoglądowych, pomijając kwestie dotyczące gospodarki.

– Myślę, że tajemnica tkwi w liderach i w priorytetach. Lewica się bardzo skoncentrowała na kwestiach lewicowości kulturowej i światopoglądowej, natomiast z danych wynika, że kobiety i młodzież interesują w co najmniej równym stopniu inne kwestie dotyczące gospodarki, czego Lewica w ogóle nie porusza – zauważył europoseł.


"To jest klęska"

Według Millera, wynik w wyborach samorządowych nie wywoła większych zmian wewnątrz ugrupowania. – Jak ja znam tych ludzi, którzy dzisiaj kierują Lewicą to tam nie będzie żadnych refleksji. Tam będzie przekonanie, że trzeba jakoś przejść przez te wybory i szykować się do kolejnych. Jakichkolwiek większych zmian po prostu nie będzie, bo w prywatnych partiach nie ma takich refleksji – powiedział.

– To jest niewątpliwie klęska, i to wieloczłonowa, ale nie wywoła ona żadnego poruszenia i głębszej analizy – dodał.

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju najwięcej głosów uzyskał PiS - 33,7 proc. Koalicja Obywatelska - 31,9 proc., Trzecia Droga - 13,5 proc.; Konfederacja - 7,5 proc., Lewica - 6,8 proc. - wynika z badania exit poll opublikowanego w niedzielę wieczorem przez Ipsos. Z sondażu wynika, że frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,5 proc.

Wyniki exit poll wyborów samorządowych zostały przygotowane przez pracownię Ipsos na podstawie badania, które przeprowadzono w dniu głosowania przed 970 lokalami wyborczymi w Polsce. Po zakończeniu ciszy wyborczej na antenach Polsatu, TVN i TVP zaprezentowano m.in. prognozy dla sejmików wojewódzkich oraz sześciu miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia.

Anna Maria Żukowska: Ona wygrywa

Posłanka Anna Maria Żukowska nuci "Always Look on the Bright Side of Life":

"Wczoraj było tu głośno o jednej kobiecie lewicy,@MagdaBiejat! Niesamowity wynik! ???? Ale teraz zapnijcie pasy i popatrzcie na to! ⤵️Inna kobieta @__Lewica, tym razem z frakcji SLD, wygrywa wybory prezydenckie w I turze z wynikiem 54%!".

KW

Źródło zdjęcia: Włodzimierz Czarzasty. Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka