Dariusz Walichnowski. Fot. PAP/Adam Warżawa
Dariusz Walichnowski. Fot. PAP/Adam Warżawa

Duże zmiany w policji. Oto nowy szef stołecznych mundurowych

Redakcja Redakcja Policja Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Zmiany, zmiany – od grudnia polskie instytucje od góry do dołu przechodzą prawdziwą rewolucję. Zmiany dotyczą także polskiej policji. Radio RMF FM właśnie podało, że nadinsp. Paweł Dzierżak straci funkcję Komendanta Stołecznego Policji. Znamy nazwisko jego następcy.

Nadinsp. Paweł Dzierżak stracił funkcję szefa warszawskiej policji

Odwołanie szefa KSP jest „naturalną koleją rzeczy podczas doboru kadr” przez nowego Komendanta Głównego Policji”. Przypomnijmy, że od marca szefem polskiej policji jest insp. Marek Boroń

Nadinsp. Paweł Dzierżak ma stracić ważny stołek w Warszawie w najbliższy poniedziałek. Dzierżak kierował stołeczną policją od stycznia 2021 roku, wcześniej kierował policją w Kielcach. Służbę rozpoczął w 1991 roku w krakowskim oddziale prewencji. 15 lat później został jego dowódcą. Następnie, do 2015 roku, był wicekomendantem policji w Krakowie.

Nadinsp. Paweł Dzierżak otrzymał w ciągu swojej kariery kilka odznaczeń państwowych i ministerialnych, w tym Brązowy Medale za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi Orderu Świętego Floriana.


Insp. Dariusz Walichnowski to nowy główny komendant policji w Warszawie

Insp. Dariusz Walichnowski, nowy główny komendant policji w Warszawie, także pracuje w tej formacji od 1991 roku. Insp. Walichnowski pracował m.in. w Zgierzu, Piotrkowie Trybunalskim oraz Łodzi. Był także wicekomendantem w Gdańsku. Przez dwa miesiące kierował mundurowymi na Pomorzu. Ma na swoim koncie kilka odznaczeń: Brązowy Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Długoletnią Służbę oraz Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

Podczas pierwszych stu dni szef rządu odwołał poprzednich szefów wszystkich pięciu służb specjalnych, powołując na ich miejsce nowe osoby pełniące obowiązki. Dokonał też kilku zmian na stanowiskach zastępców szefów służb specjalnych.


Rząd Donalda Tuska. Zmiany w polskich służbach

6 marca premier Donald Tusk powołał szefów służb, którymi zostali - płk Paweł Szota w Agencji Wywiadu, płk Rafał Syrysko w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, płk Dorota Kawecka w Służbie Wywiadu Wojskowego i gen. bryg. Jarosław Stróżyk w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Szefów służb specjalnych powołuje premier po zasięgnięciu opinii prezydenta, sejmowej komisji ds. służb specjalnych oraz Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Treść opinii nie jest dla szefa rządu wiążąca.

Do zmian kadrowych doszło też w służbach podległych MSWiA. Nowym komendantem głównym policji został insp. Marek Boroń, szefem straży pożarnej nadbryg. Mariusz Feltynowski, a Straży Granicznej gen. bryg. Robert Bagan.

Pozostali komendanci objęli swoje obowiązki po utworzeniu obecnego rządu. Są to: w Białymstoku insp. Kamil Borkowski, w Bydgoszczy insp. Jakub Gorczyński, w Gorzowie Wielkopolskim insp. Jerzy Czebreszuk, w Katowicach insp. Tomasz Michułka, a w Kielcach insp. Grzegorz Napiórkowski. KWP w Krakowie kieruje inspektor Piotr Morajko, w Lublinie mł. insp. Tomasz Gil, w Łodzi insp. Mariusz Krzystyniak, w Olsztynie mł. insp. Paweł Krauz, w Opolu insp. Magdalena Nguyen-Fudala, w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk, w Rzeszowie insp. Jarosław Tokarczyk, w Szczecinie insp. Szymon Sędzik, a KWP we Wrocławiu nadinsp. Paweł Półtorzycki.

KW

Źródło zdjęcia: Dariusz Walichnowski. Fot. PAP/Adam Warżawa

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo