Sejm zdecydował ws. ustaw aborcyjnych. Fot. PAP/Radek Pietruszka /
Sejm zdecydował ws. ustaw aborcyjnych. Fot. PAP/Radek Pietruszka /

Sejm zdecydował ws. ustaw aborcyjnych. Politycy PiS pytali o Giertycha

Redakcja Redakcja Aborcja Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
W piątek posłowie zdecydowali o skierowaniu wszystkich czterech projektów dotyczących liberalizacji aborcji do sejmowej komisji nadzwyczajnej. Sejm powołał równocześnie komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji. Tym samym parlamentarzyści zagłosowali, żeby nie odrzucać w pierwszym czytaniu propozycji Lewicy, Trzeciej Drogi i KO.

Sejm przeciwko odrzuceniu projektów ustaw ws. aborcji 

W piątek w Sejmie odbyły się głosowania nad czterema projektami ustaw ws. aborcji. Debata na temat złożonych propozycji odbyła się w czwartek. Wnioski o odrzucenie wszystkich projektów złożyła Konfederacja, PiS wnioskował o odrzuceniem trzech z nich (poza projektem Trzeciej Drogi).

Onet podał, że Koalicja Obywatelska w ostatnim momencie wprowadziła dyscyplinę. Nie głosował poseł KO Roman Giertych. Politycy PiS wołali: „gdzie jest Roman?”.


Jak głosowali posłowie ws. projektów poszczególnych partii

W pierwszym głosowaniu Sejm nie zgodził się na odrzucenie zgłoszonego przez Lewicę projektu zmian w Kodeksie karnym. Zakłada on częściową depenalizację czynów związanych z terminacją ciąży. Za wnioskiem o odrzucenie było 204 posłów. Przeciw zagłosowało 223, a 15 wstrzymało się od głosu.

Posłowie byli również przeciw wnioskowi o odrzucenie drugiego projektu Lewicy - „o bezpiecznym przerywaniu ciąży”. Wniosek o odrzucenie poparło 206 posłów. Przeciwko zagłosowało 222, natomiast 16 wstrzymało się od głosu.

Nie było również wystarczającego poparcia do odrzucenia projektu ustawy Trzeciej Drogi, który zakłada przywrócenie stanu prawnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. w sprawie aborcji. Za wnioskiem o odrzucenie było 171 posłów. Przeciw zagłosowało 244, a 23 wstrzymało się od głosu.

W czwartym głosowaniu sejmowa większość była przeciw odrzuceniu projektu ustawy w sprawie dopuszczalności aborcji do 12. tygodnia ciąży. Wniosła go Koalicja Obywatelska. Wniosek o odrzucenie poparło 206 posłów. Przeciwko zagłosowało 222, natomiast 16 wstrzymało się od głosu.

Sejm powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji

Sejm powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji. Chodzi o dwa projekty autorstwa Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej i jeden Trzeciej Drogi, czyli PSL i Polski 2050.udział w głosowaniu. Przeciw było 182, a 14 wstrzymało się od głosu.

Za skierowaniem projektów do komisji nadzwyczajnej zagłosowało w piątek 241 posłów z 437 posłów biorących udział w głosowaniu. Przeciw było 182, a 14 wstrzymało się od głosu.

Komisja będzie liczyła 27 członków. Wszystkie kluby zgłosiły wyłącznie kobiety. Będzie wśród nich 11 posłanek PiS, dziewięć z KO, po dwie z Polski 2050-TD, PSL-TD i Lewicy oraz jedna z Konfederacji.

Prawo aborcyjne w Polsce. Dekady "kompromisu aborcyjnego"

W czwartek w Sejmie odbyła się burzliwa debata na ten temat. Pisaliśmy o niej w Salon24.pl:

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r.

KW

Źródło zdjęcia: Sejm zdecydował ws. ustaw aborcyjnych. Fot. PAP/Radek Pietruszka 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo