fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Duda nie zagłosuje w wyborach. "Jest to pierwsza taka sytuacja"

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w II turze wyborów samorządowych. Prezydent RP wraz z małżonką głosowałby w Krakowie. Nie może tego zrobić, ponieważ aktualnie przebywa w Kanadzie.

Prezydent liczył na rozstrzygnięcie w I turze

- Jest to pierwsza taka sytuacja. Ale co zrobić, są też obowiązki międzynarodowe od bardzo dawna ustalane. W naszej sytuacji niebagatelne, bo te rozmowy z sojusznikami na temat bezpieczeństwa, mają swoją ogromną wartość - odpowiedział prezydent RP.

Przypomniał, że w I turze głosował wraz z żoną. Zaznaczył, że z drugiej strony nie wiadomo było czy będzie druga tura wyborów. - Liczyliśmy na to, że może krakowianie i my dokonamy dostatecznie twardego wyboru w pierwszej turze. Ale się to nie udało, więc w całej Polsce te decyzje, tam gdzie jest druga tura, będą zapadały - zaznaczył.

W Krakowie radny, przedsiębiorca, aktywista miejski Łukasz Gibała rywalizuje o urząd prezydenta miasta z posłem KO Aleksandrem Miszalskim. W I turze Miszalski uzyskał ponad 37 proc. poparcia, Gibała – prawie 27 proc.


Gibała i Miszalski już zagłosowali

Obaj kandydaci już zagłosowali. 46-letni Gibała startuje jako kandydat bezpartyjny. W niedzielę oddał głos w II turze wyborów w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 142 przy al. Modrzewiowej w Krakowie.

- Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, więc zachęcam wszystkich krakowian, krakowianki, żeby poszli do lokali wyborczych, żeby zagłosowali - powiedział po wyjściu z lokalu wyborczego. - To są historyczne wybory, po ponad 20 latach będzie nowy prezydent. Warto naprawdę wziąć w tym udział, warto angażować się w sprawy obywatelskie - przekonywał.

Natomiast kandydat Koalicji Obywatelskiej, który głosował w obwodowej komisji wyborczej nr 34 mieszczącej się w VIII LO im Stanisława Wyspiańskiego, powiedział dziennikarzom, że wybory samorządowe są ważne, ponieważ „wybieramy kogoś, kto będzie przez najbliższe lata rządził naszym miastem”. - Wybieramy ludzi, którzy będą dysponować naszymi funduszami i narzędziami wpływu na najbliższe otoczenie - wskazał Aleksander Miszalski.

Kandydat zwrócił uwagę na niesprzyjającą pogodę – w Krakowie w niedzielę jest zimno i pada deszcz. Ocenił, że może ona odbić się negatywnie na frekwencji wyborczej. - Życzyłbym sobie, żeby frekwencja była jak najwyższa, ale zawsze anomalie pogodowe wpływają na obniżenie tej frekwencji bez względu na to czy jest bardzo ciepło i ludzie gdzieś wyjeżdżają, czy jest zimno i pada i część zostaje w dom - wskazał. Boję się, że może być niezbyt wysoka, ale oby jak najwięcej krakowian i krakowianek poszło dzisiaj zagłosować - dodał Miszalski.

Andrzej Duda z wizytą w Kanadzie

Andrzej Duda w sobotę spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau oraz przedstawicielami dowództwa kanadyjskiej marynarki wojennej w Bazie Marynarki Wojennej Esquimalt. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Waszyngtonie. - Poruszyłem kwestię wydatków na obronność i moją propozycję podniesienia ich do 3 proc. PKB - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu.

Podziękował też Justinowi Trudeau za ostatni wzrost wydatków na obronność w Kanadzie. - To jest właściwy trend, jaki powinien być realizowany przez państwa NATO wobec wzrostu rosyjskiego imperializmu, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, niebezpieczeństwa, jakie rosyjski imperializm stanowi dzisiaj dla Europy, dla świata, dla państw NATO - mówił prezydent Duda. W ostatnim roku Kanada zwiększyła wydatki na obronność o 15 proc. Obecnie przekazuje na ten cel prawie 1,4 proc. swojego PKB.

Prezydent Polski poinformował premiera Trudeau o spotkaniach, które odbył miesiąc temu w Waszyngtonie: rozmowach z prezydentem USA Joe Bidenem, a także w amerykańskim Kongresie. Andrzej Duda zrelacjonował też swoje niedawne spotkanie z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Politycy rozmawiali też polsko-kanadyjskiej współpracy w dziedzinie technologii wodorowych, zielonej technologii oraz energii nuklearnej. - Dziękowałem też panu premierowi Justinowi Trudeau za to, w jaki sposób w Kanadzie traktowana jest Polonia - przekazał Duda.

ja

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Kanadzie, fot. PAP/Radek Pietruszka


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka