Prezentacja list Trzeciej Drogi do PE. Fot. PAP/Albert Zawada
Prezentacja list Trzeciej Drogi do PE. Fot. PAP/Albert Zawada

Z rządu do Parlamentu Europejskiego. Trzecia Droga prezentuje listy

Redakcja Redakcja Trzecia Droga Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Liderzy Trzeciej Drogi zaprezentowali listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. Na "jedynkach" znaleźli się m.in. minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman oraz wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Na Mazowszu liderem będzie Michał Kobosko.

Thun i Kobosko na "jedynkach" do PE

Liderów list Trzeciej Drogi w wyborach do Parlamentu Europejskiego zaprezentowali na wtorkowej konferencji prasowej liderzy koalicji - Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Szymon Hołownia (Polska 2050).

Listę w Warszawie otwiera wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko, "jedynką" na Mazowszu jest wiceszefowa MKiDN Bożena Żelazowska, pierwsze miejsce na Podlasiu-Warmii i Mazurach należy do wiceszefa MON Pawła Zalewskiego, numerem jeden w Małopolsce-Świętokrzyskim jest europoseł Adam Jarubas, a listę na Dolnym Śląsku-Opolszczyźnie otwiera europosłanka Róża Thun.


Minister startuje do Parlamentu Europejskiego 

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman otwiera listę TD w Wielkopolsce. Hetman był europosłem obecnej kadencji PE; startował jednak w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu z listy Trzeciej Drogi i uzyskał mandat posła. Pierwsze miejsce na Śląsku zajął wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka, numerem jeden w okręgu Zachodniopomorsko-Lubuskim jest wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, a "jedynką" w łódzkim została posłanka Jolanta Zięba-Gzik.

Posłanka Elżbieta Burkiewicz otwiera listę TD do PE na Podkarpaciu, liderem listy na Lubelszczyźnie został poseł Sławomir Ćwik, "jedynkę" w okręgu kujawsko-pomorskim otrzymał senator Ryszard Bober, a listę na Pomorzu otwiera posłanka Wioleta Tomczak.

Jeden z liderów Trzeciej Drogi, marszałek Sejmu Szymon Hołownia przedstawił również plan program wyborczy Polski 2050 do europarlamentu: rozwój energetyki atomowej, jako czystego źródła energii, odłożenie w czasie dyrektywy budynkowej, brak podatków od aut spalinowych do 2030 r. i programy wspierania elektromobilności. – Polska nie jest w Unii Europejskiej, Polska jest Unią Europejską. I nią pozostanie. Żadnego gadania o tchórzliwym Polexicie i wpychaniu nas w rosyjskie ręce – powiedział.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego. 

Ministrowie idą do PE

Minister Hetman w ubiegłym tygodniu gościł w TVN24, gdzie został zapytany, "czy to poważnie wygląda, że być może pięciu ministrów rządu poważnego kraju UE porzuca rząd, żeby być jednym z 705 europarlamentarzystów?". Przypomnijmy, że z list KO do PE startuje m.in. Bartłomiej Sienkiewicz czy Borys Budka. 

– Poważne są tematy, którymi będzie się zajmował Parlament Europejski w tej kolejnej kadencji. Po pierwsze, to będzie walka o ostatni wielki budżet dla Polski, po drugie rozstrzygną się sprawy kwestii wsparcia przemysłu obronnego, obronności i kwestii związanej z bezpieczeństwem Europy a także Polski – odparł wówczas minister rozwoju. 

Ciekawie zapowiada się wymiana ministra aktywów państwowych, gdzie wcześniej tę funkcję pełnił Borys Budka. Salon24 poznał nazwiska kandydatów. Więcej przeczytasz o tym tutaj:


MP

Prezentacja list Trzeciej Drogi do PE. Fot. PAP/Albert Zawada

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka