Nowe ceny za prąd i gaz. Fot. Canva/Wikipedia
Nowe ceny za prąd i gaz. Fot. Canva/Wikipedia

O tyle wzrosną rachunki na prąd. Wstępne wyliczenia rządu

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
Resort klimatu i środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym, rachunki za energię elektryczną od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - przy założeniu odpowiedniego obniżenia cen w taryfach.

Aż 29 proc. drożej za energię elektryczną 

W Ocenie Skutków Regulacji do projektu ustawy, którym we wtorek ma się zająć rząd, ministerstwo klimatu przypomniało, że projektowane przepisy zobowiązują sprzedawców prądu i gazu, dla których Prezes URE zatwierdza taryfy. W przypadku energii elektrycznej ministerstwo szacuje, że biorąc pod uwagę aktualne warunki rynkowe cena w taryfie mogłaby spaść z obecnych 739 zł za MWh do poniżej 600 zł za MWh.


Jednocześnie projekt zakłada wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r., na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz na poziomie 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej, a także sektora MŚP. Zgodnie z kalkulacjami resortu, oznaczałoby to, że rachunki większości odbiorców w gospodarstwach domowych płaconych w II połowie 2024 r. wzrosną względem I połowy 2024 r. o ok. 29 proc.

Ceny za gaz wzrosną o 15 proc. 

Prezes URE Rafał Gawin pod koniec kwietnia oceniał, że patrząc na notowania giełdowe energii elektrycznej i doliczając wszystkie koszty własne sprzedawców, cena poniżej 600 zł za MWh w taryfie jest realna.

W przypadku gazu projekt likwiduje od 1 lipca zamrożenie ceny dla odbiorców taryfowanych na poziomie 200,17 zł za MWh, a wprowadzenie ceny maksymalnej, równej taryfie największego sprzedawcy detalicznego - PGNiG OD. Projekt, jak przypomniało ministerstwo, zobowiązuje PGNiG OD do wystąpienia do Prezesa URE o zmianę taryfy. W konsekwencji wysokość rachunków za gaz dla odbiorców taryfowanych wzrośnie w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. o ok. 15 proc. - szacuje rząd. Aktualna taryfa PGNiG OD jest na poziomie 291 zł za MWh.

MP

Nowe ceny za prąd i gaz. Fot. Canva/Wikipedia

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka