fot. Orlen
fot. Orlen

Przedstawiciel Orlenu na EKG 2024: Poważnie traktujemy dekarbonizację

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
„Dzisiaj nie da się być graczem na rynku energetycznym w Europie bez poważnego traktowania kwestii dekarbonizacji” - podkreśla Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej ORLEN. Ekspert jest gościem 16. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Barański: Przechodzimy od słów do czynów ws. dekarbonizacji

- W kwestii dekarbonizacji przechodzimy wreszcie od słów do czynów - zapewniał przedstawiciel spółki Orlen na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Wyjaśnił, że transformacja jest niezbędna dla wszystkich firm działających w sektorze paliwowym i energetycznym.

- Bardzo wyraźnie pokazujemy inwestorom, że strategia ograniczania emisji i dekarbonizacji jest fundamentalną strategią biznesową grupy Orlen.

Całą wypowiedź można obejrzeć tutaj:

Stanisław Barański wskazał, że dekarbonizację wymuszają obecnie zarówno regulacje, jak i dodatkowo presja ze strony rynku, która jest większa niż przed laty i jest istotnym elementem w stymulowaniu zmian.

- Natomiast fundamentalnym czynnikiem pozostają regulacje - zastrzegł Stanisław Barański.

- A filozofia transformacji w Unii Europejskiej jest bardziej zmuszająca niż "marchewkowa". Wcześniej sektor się zmieniał w związku z rozwojem technologii. Dzisiejsza transformacja przebiega głównie z powodu regulacji. Bez regulacji nie byłoby dekarbonizacji w Europie, albo byłaby o wiele mniejsza. To regulacje zmuszają nas do transformacji energetycznej i ograniczania emisyjności - ocenił.

MB

Fot. Stacja paliw Orlen. Źródło: Orlen.pl/Dla mediów

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka