fot. Screenshot/Facebook
fot. Screenshot/Facebook

Premier Tusk namieszał w Pułtusku. Awantura o burmistrza, kuriozalne sceny w ratuszu

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Donald Tusk zawiesił nowego burmistrza Pułtuska Krzysztofa Nuszkiewicza, stało się to na chwilę przed rozpoczęciem inauguracyjnej sesji Rady Miasta. Do pełnienia obowiązków włodarza miasta premier wyznaczył Marzenę Cendrowską, radną z PO, która w wyborach zajęła dopiero czwarte miejsce w kolejce do fotela burmistrza. Oboje kandydaci pojawili się na sesji i się zaczęło.

Na burmistrzu ciążą zarzuty

O sprawie informuje radio ZET. Dlaczego Donald Tusk nie chciał pozwolić na to, by Krzysztof Nuszkiewicz rządził Pułtuskiem? Chodzi o starą sprawę. Na początku 2018 roku CBA zatrzymało Nuszkiewicza i kilka innych osób w ramach postępowania ws. korupcji i ustawiania przetargów. Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła burmistrzowi zarzuty,  Sąd Rejonowy w Białymstoku aresztował Nuszkiewicza na trzy miesiące. Proces w jego sprawie ruszył w styczniu 2024 roku.

- Ze względu na decyzję prokuratury, która w 2018 roku nałożyła na niego postanowienie związane z zakazem podejmowania decyzji i organizowania kwestii dotyczących zamówień publicznych. Ta decyzja prokuratury powoduje, że obecnie nie ma możliwości objęcia mandatu, chyba że ta decyzja zostanie zmieniona sądowo – wyjaśnia wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.


Kuriozalna sesja w Pułtusku

Nuszkiewicz konsekwentnie utrzymuje, że jest niewinny, a cała sprawa ma charakter wyłącznie polityczny. Sytuacja z zawieszeniem musi być wyjaśniona od strony prawnej, bowiem nowy-stary burmistrz Pułtuska został zawieszony zanim zdążył złożyć ślubowanie. Co zresztą Krzysztof Nuszkiewicz próbował zrobić, wchodząc pod koniec sesji na mównicę przy aplauzie swoich zwolenników. Wcześniej desygnowana przez Donalda Tuska Marzena Cendrowska otrzymała symboliczne klucze do bram miasta.

Radni Pułtuska nie bardzo wiedzą, co mają zrobić, ponieważ mieszkańcy nie są zadowoleni z takiego obrotu spraw i dali temu wyraz głośno protestując w ratuszu. Nuszkiewicz, startując z własnego komitetu, uzyskał w drugiej turze 63,48 proc. głosów, Cendrowską w pierwszej turze poparło zaledwie 7,36 proc. wyborców.

 Sam Nuszkiewicz, związany w przeszłości z PSL, zapowiada zaskarżenie decyzji premiera. - Będę skarżył tę decyzję premiera i czekam na szybki powrót. A tak naprawdę czeka na to ponad 5 tys. mieszkańców, którzy wybrali mnie na burmistrza miasta Pułtusk - powiedział RadioZET.pl Krzysztof Nuszkiewicz.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka