Fot. Canva
Fot. Canva

Czesi już nie oblegają polskich sklepów. Skończyły się atrakcyjne ceny

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Czesi chętnie robili zakupy w Polsce. Te czasy już się jednak kończą. Nasi południowi sąsiedzi rzadziej pojawiają się w polskich sklepach. Spotkać ich można jedynie przy okazji robienia większych zakupów. Powód? Powrót 5-proc. stawki VAT na żywność w naszym kraju.

Te czasy już się skończyły 

Media w Polsce jeszcze pod koniec ubiegłego roku rozpisywały się o najeździ Czechów na polskie dyskonty. "Turystyka zakupowa" u naszych południowych sąsiadów była bardzo popularna. Często zdarzało się tak, że po doliczeniu kosztów przeznaczonych na paliwo, zakupy w Polsce wynosiły dużo mniej niż w Czechach. 

Czeski portal novinky.cz pisze jednak, że te czasy już się skończyły. Teraz w polskich supermarketach jest już zdecydowanie mniej Czechów niż jeszcze kilka miesięcy temu. Zauważa nawet, że w Lidlu w Náchodzie jest często więcej klientów niż w sąsiedniej Kudowie-Zdroju.

– Nie opłaca się jeździć do Polski na regularne zakupy, jeśli do lokalnego sklepu czy stacji benzynowej nie ma takiej odległości, jak w Czechach – zauważa jedna z Czeszek w rozmowie z portalem. 


Powodem droższa żywność 

Portal przyjrzał się sytuacji i w swojej publikacji wskazuje powody, które stoją za tym, że Czesi skończyli z "zakupową turystyką". Wymienia tutaj m.in. podwyżkę cen w Polsce związaną ze zniesieniem zerowej stawki VAT na żywność, a także kurs złotego oraz wyższą inflację w porównaniu do Czech.

– Po tym, jak ceny w Polsce również poszły w górę i kurs złotego oscyluje wokół sześciu koron, już tam nie jeżdżę. Te kilka rzeczy, których potrzebuję, kupuję ze znikomą różnicą w domu, a czasem nawet oszczędzam. Przynajmniej w przypadku benzyny, której cena i czas są porównywalne. Nie gromadzę zapasów – powiedziała portalowi jedna z klientek.

Koniec z zerową stawką VAT na żywność 

Od 1 lutego 2022 r. w Polsce obowiązywała obniżona do 0 proc. stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5 proc. stawką podatku. Stawką 0 proc. objęte były towary spożywcze wymienione w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, tj. objęte przed 1 lutego 2022 r. stawką w wysokości 5 proc., a następnie w ramach tarczy antyinflacyjnej – od 1 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. stawką 0 proc. Zerowa stawka VAT obejmowała zatem podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż.

W marcu Ministerstwo Finansów poinformowało jednak, że zerowa stawka podatku VAT na niektóre produkty spożywcze nie zostanie przedłużona po 31 marca 2024 r. Jako powód podało utrzymujący się spadkowy trend inflacyjny.

MP

Czesi już nie oblegają polskich sklepów. Fot. Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj34 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka