fot. Marek Borawski/KPRP
fot. Marek Borawski/KPRP

Polski generał starał się o ważne stanowisko w UE. Polska dużo zainwestowała i nic

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Szefowie sztabów generalnych krajów członkowskich UE wybrali w środę Irlandczyka, Seana Clancy'ego na szefa komitetu wojskowego Unii Europejskiej. Polski generał Sławomir Wojciechowski, jeden z trzech kandydatów, przepadł w głosowaniu.

Szefem komitetu będzie znów oficer spoza NATO

- Po raz kolejny szefowie obrony zdecydowali, że szefem komitetu będzie oficer spoza NATO. W tym wypadku z Irlandii. (...) Oczywiście żałuję, że to nie polski oficer został szefem komitetu wojskowego, ale to też jest dobry wybór - powiedział podczas briefingu dla mediów szef sztabu generalnego WP, gen. Wiesław Kukuła.


Nie udało się, mimo dużego wsparcia

Z kolei Sławomir Wojciechowski, zwrócił uwagę, że był jedynym kandydatem, który nie sprawuje funkcji szefa sztabu. - Do tej pory w historii nie wydarzyło się tak, żeby został wybrany oficer niebędący szefem sztabu generalnego. Zaryzykowaliśmy dość dużo, zainwestowaliśmy, mieliśmy ogromne wsparcie pana premiera (Donalda Tuska), MON, MSZ i całej dyplomacji, ale nie byliśmy jedynymi, którzy zabiegają o te rzeczy. Przedstawiliśmy swoją wizję przyszłości, jak powinien funkcjonować komitet wojskowy UE i jak się okazało wizja ta nie była dość atrakcyjna bądź zadziałały inne mechanizmy, których nie jestem w stanie skomentować - zaznaczył polski generał.

- Nie dramatyzowałbym z tego powodu, bo zakładaliśmy, że jest to nieprzewidywalne - dodał.


Czym zajmuje się komitet wojskowy Unii Europejskiej

Komitet jest najwyższym organem wojskowym w Radzie UE. Do jego zadań należy m.in. kierowanie wszystkimi unijnymi działaniami wojskowymi - zwłaszcza planowaniem i realizacją misji oraz operacji wojskowych. W skład komitetu wchodzą szefowie sztabów państw członkowskich Wspólnoty. Na co dzień w obradach reprezentują ich stali przedstawiciele wojskowi.

Wybór Irlandczyka dokonany przez szefów sztabu musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Radę UE. Ustępującym szefem komitetu wojskowego UE jest austriacki generał Robert Brieger.

ja

Na zdjęciu nominacja generała broni Sławomira Wojciechowskiego – Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE na generała Wojska Polskiego. Fot. Marek Borawski/KPRP

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj35 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka