fot. Screenshot/Instagram
fot. Screenshot/Instagram

Słynny językoznawca kontra feminatywy. "Będę przeciwko temu protestował!"

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Profesor Jerzy Bralczyk gościł ostatnio u Kuby Wojewódzkiego. Na planie TVN-owskiego show doszło do konfliktu wybitnego językoznawcy z resztą gości, a jabłkiem niezgody okazały się feminatywy... "Będę przeciwko temu protestował!" - zapowiada językoznawca.

Prof. Jerzy Bralczyk u Kuby Wojewódzkiego

Przed kilkoma dniami w show Kuby Wojewódzkiego gościli prof. Jerzy Bralczyk oraz dwójka młodych artystów hip-hopowych – Young Leosia i Kacper Błoński. Tematem przewodnim tego odcinka był slang młodzieżowy, na temat którego wypowiadał się wybitny polski językoznawca. W pewnym momencie dyskusja zeszła również na popularne ostatnio feminatywy.


Jak stwierdziła siedząca na słynnej kanapie Wojewódzkiego piosenkarka Young Leosia, nie ma dla niej znaczenia to, czy określi się ją mianem "gościa" czy "gościni", na co Bralczyk stanowczo zaprotestował. Profesor stwierdził, że stosowanie feminatywów jest nienaturalnym podporządkowaniem się panującej obecnie modzie.


"Gość" czy "gościni" w języku różnicę czyni

– Dla mnie to ma znaczenie. Może dlatego, że postrzegam mówienie "gościni", czy jak niektórzy woleliby "gościa", obie te formy zresztą dawniej w słownikach były - jako trochę sztuczne dostosowywanie się do obowiązującej mody, czy do obowiązujących tendencji i dlatego też nie postrzegam tego jako naturalną formę. A wolałbym używać form naturalnych – stwierdził językoznawca.

Bralczyk wyznał nawet, że wymuszanie na innych stosowania feminatywów jest dla niego na tyle nienaturalne, że aktywnie protestuje przeciwko takim formom "ubogacania języka". Profesor stanowczo podkreślił: – Jeżeli ktoś będzie wymagał, żebym używał wyłącznie określenia "gościni" to nie będzie mi się to podobało. Będę nawet przeciwko temu protestował!

Zdanie profesora spotkało się nawet z aprobatą Wojewódzkiego, który stwierdził, że słowo "gość" nie ma konotacji wartościującej, zatem niepotrzebne jest stosowanie żeńskiej formy tego wyrazu... Opinia Bralczyka podzieliła internautów – część użytkowników sieci przyznała mu rację, jednak nie brakuje osób krytykujących to podejście.

Salonik

Zdjęcie: Goście Kuby Wojewódzkiego, fot. Screenshot/Instagram

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj25 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura