fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Szef Biedronki zarabia ogromne pieniądze. Kasjerki mogą o nich tylko pomarzyć

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Kierujący Jeronimo Martins Pedro Soares dos Santos zarabia ponad 232 razy więcej w porównaniu do średniego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w sieci Biedronka oraz Hebe - oszacował portugalski tygodnik “Expresso”. Kasjerki w Biedronce dostały ostatnio podwyżki, ale to niewiele w porównaniu z zarobkami prezesa.

Ujawniono zarobki prezesa Biedronki

Według przeprowadzonej przez gazetę “Expresso” analizy zarobków prezesów spółek notowanych na lizbońskiej giełdzie Soares dos Santos w 2023 r. otrzymał łącznie z tytułu wynagrodzenia 4,9 mln euro.

Jak oszacował “Expresso”, w stosunku do średniej płacy załogi grupy Jeronimo Martins, w tym pracowników jej polskich struktur, czyli Biedronki czy Hebe, prezes Soares dos Santos zarabia 232,5 razy więcej.

"Firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami na wypłaty dla swoich pracowników” - komentuje “Expresso”, precyzując, że średnie roczne zarobki pracownika Biedronki wynoszą niewiele ponad 21 tys. euro.

Tygodnik, że rozbieżność w zarobkach Pedro Soaresa dos Santosa i jego podwładnych jest coraz większa. Przypomniał, że w 2022 r. wynagrodzenie CEO firmy Jeronimo Martins było 186 razy wyższe wobec załogi tej grupy.


Ile zarabia kasjerka w Biedronce

Biedronka chwali się, że niedawno podniosła pensje pracownikom. Najbardziej wzrosły płace na stanowisku sprzedawca-kasjer - o 200-250 zł. Początkujący sprzedawca-kasjer zarabia w Biedronce od 3460 zł do 3800 zł netto, sprzedawca-kasjer z minimum 3 letnim stażem – od 3600 zł do 4050 zł. Początkujący kierownik sklepu dostaje na rękę minimum 5100 zł, magazynier – od 3800 do 4100 zł, a inspektor ds. administracyjno-magazynowych – od 4650 do 4950 zł.

Na drugim miejscu pod względem zarobków prezesów portugalskich spółek uplasował się w 2023 r. Miguel Stilwell de Andrade, szef grupy EDP. Zarobił ponad 2,1 mln euro, czyli 43,2 razy więcej niż średnia pensja pracowników tej firmy. Tu też mamy polski akcent. W skład działającej w sektorze energetycznym grupy EDP wchodzi działająca od 2020 r. na polskim rynku spółka EDP Energia Polska.

ja

Zdjęcie ilustracyjne, fot. materiały prasowe Biedronki

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka