Fot. PAP
Fot. PAP

Obajtek nie odebrał wezwania na przesłuchanie. Teraz czas na krok policji

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 71
Na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej ma być przesłuchany b. prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jak powiedział szef komisji Michał Szczerba, Obajtek nie odebrał wezwania na przesłuchanie, w związku z czym próbę jego doręczenia podejmie teraz policja.

Daniel Obajtek wezwany przez komisję. Ale nie przyjął wezwania

Były prezes Orlenu został wezwany przed komisję na 28 maja. Następnego dnia świadkiem ma być były prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Komisja chce ich pytać m.in. o zatrudnianie obcokrajowców przy inwestycjach obu spółek: Olefiny III i Polimery Police.

Szczerba przekazał PAP, że Obajtek nie odebrał wezwania na przesłuchanie. Szef komisji śledczej poinformował, że zwróci się do prokuratora generalnego o doręczenie wezwania do stawiennictwa w charakterze świadka przez policję. Taką procedurę umożliwia uchwała podjęta w lutym przez komisję na podstawie ustawy o sejmowej komisji śledczej. Została wykorzystana przy wezwaniu b. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

W ostatnim czasie media i politycy spekulowali, że Obajtek przebywa za granicą.


Szczerba: Jest wiele pytań do b. prezesa Orlenu

Szczerba podkreślił, że komisja ma wiele pytań do byłego szefa Orlenu, m.in. dlaczego nie zatrudnił polskiej spółki i polskich przedsiębiorców do budowy kompleksu petrochemicznego Olefiny III. "Wtedy, gdy inne podmioty starały się o możliwość udziału w tej inwestycji, zatrudnił korporację międzynarodową, która wykorzystała obcokrajowców, ściągając ich z całego świata, nie zapewniając bezpieczeństwa tego systemu, umożliwiając wydawanie wiz osobom, które rezygnowały z pracy, nikt nie śledził ich losów. To jest pytanie, czy można w XXI wieku zatrudniać firmę, która stworzyła swoisty obóz pracy na kilkanaście tysięcy osób, zbudowano baraki, w których były niegodne warunki, były łamane prawa pracownicze, czy firma, która ma w swoim logo znak orła powinna się tak zachowywać i co w tej sprawie wiedział Daniel Obajtek" - powiedział Szczerba.

Dodał, że zarówno w przypadku inwestycji Orlenu, jak i Grupy Azoty, rozszczelniono system, co zostało wykorzystane do nielegalnego przyznawania wiz cudzoziemcom, którzy przy tych inwestycjach w ogóle nie mieli pracować.

W ubiegłym tygodniu Państwowa Inspekcja Pracy zorganizowała punkt informacyjny dla obcokrajowców budujących w zakładzie produkcyjnym Orlenu w Płocku kompleks instalacji Olefiny III. Żaden z pracowników, który skorzystał z tej formy kontaktu, nie złożył skargi.

Komisja chce przesłuchać Raua i Kaczyńskiego

Oprócz wysłuchania zeznań Obajtka i Hinca sejmowa komisja śledcza ma w planach jeszcze dwa przesłuchania: 4 czerwca b. szefa MSZ Zbigniewa Raua, a 5 czerwca - prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

"Pierwsza wersja raportu z prac komisji będzie przedstawiona 10 czerwca. Prace komisji skończą się zawiadomieniami do prokuratury na konkretne postaci, których rola nie była właściwa, nie dopełniali obowiązków, zaniedbywali je, a wręcz w mojej opinii umożliwiali system korupcyjny, który się wytworzył wokół MSZ" - poinformował Szczerba.

Dodał, że komisja będzie chciała zdjąć klauzulę niejawności z niektórych dokumentów, którymi dysponuje.

Komisja bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

MB

Fot. Daniel Obajtek. Źródło: PAP/Radek Pietruszka

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj71 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka