Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński podczas briefingu prasowego. fot. PAP/Paweł Supernak
Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński podczas briefingu prasowego. fot. PAP/Paweł Supernak

MSZ: Misja ambasadora RP przy NATO dobiegła końca. O niego walczył prezydent

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 121
31 maja misje zakończyli ambasadorowie RP przy NATO Tomasz Szatkowski, we Włoszech Anna Maria Anders, na Łotwie Monika Michaliszyn i w Peru prof. Antonina Magdalena Śniadecka-Kotarska - poinformował w niedzielę PAP rzecznik MSZ Paweł Wroński.

MSZ: Ambasadorowie RP przy NATO zakończyli swoje misje

Rzecznik MSZ potwierdził w niedzielę, że ambasador RP w Rzymie Anna Maria Anders zakończyła kadencję. "Pani Ambasador Anders kończy misję 31 maja i wraca do kraju, w tej grupie jest przedstawiciel przy NATO oraz ambasadorowie w Peru i na Łotwie" - odpowiedział Paweł Wroński.

W marcu MSZ poinformowało, że minister Radosław Sikorski zdecydował, że ponad 50 ambasadorów zakończy misję, a kilkanaście kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu zostanie wycofanych. Jednocześnie MSZ wyraziło nadzieję "na zgodne współdziałanie w tej sprawie najważniejszych władz w kraju". Zgodnie z prawem ambasadora mianuje i odwołuje prezydent. Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek oświadczył wtedy, że Andrzej Duda nie zgadza się na hurtowe odwoływanie ambasadorów, bez konkretnych przesłanek i podawania przyczyn.

Tomasz Szatkowski był stałym przedstawicielem RP przy NATO od 2019 roku. Wcześniej, od końca 2015 roku był wiceministrem obrony odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne. W 2009 roku przejściowo pełnił obowiązki prezesa TVP.

Na stronie Stałego Przedstawicielstwa RP przy NATO widniała w niedzielę informacja, że p.o. kierownikiem placówki jest Dominik P. Jankowski, dotychczasowy zastępca Szatkowskiego.


Prezydent wszedł w kolejny konflikt z rządem. Nie chciał podpisać nowej kandydatury

23 maja sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora przy NATO. Najder już raz, w latach 2011-16 kierował tą placówką. Tego dnia prezydent Duda oświadczył, że nie podpisze tej nominacji. Podkreślił, że kandydatura ta nie była z nim konsultowana i że jej nie zaakceptował, co uważa za złamanie dotychczasowej procedury. Według prezydenta, odwołanie obecnego ambasadora przy NATO Tomasza Szatkowskiego tuż przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie mogłoby prowadzić do zaburzenia przygotowań do tego wydarzenia.

MSZ podkreśla, że o polityce zagranicznej decyduje rząd, a nie prezydent. Szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak powiedział, że dziwi się prezydentowi, który "ma wiedzę ze strony jednej ze służb". Mówił, że do prezydenta dotarły dokumenty, które dyskwalifikują Szatkowskiego w roli ambasadora przy NATO. MSZ 24 maja oświadczyło, że Szatkowski nie zostaje odwołany, tylko kończy się jego misja.

Do sprawy Szatkowskiego odniósł się w niedzielę w Radiu Zet prezydencki minister Wojciech Kolarski. Sprawy bezpieczeństwa muszą nas łączyć. Trzeba je wyjąć poza spór partyjny. Dlatego źle się dzieje, kiedy ze strony obozu rządowego nie ma tutaj zrozumienia, kiedy na przykład dochodzi do wycofania ambasadora Szatkowskiego z Brukseli" - powiedział. Kolarski skrytykował też szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka za słowa o informacjach, które dyskredytują Szatkowskiego. "Podważanie wiarygodności polskiego przedstawiciela w organizacji, która zapewnia nam bezpieczeństwo, to jest po prostu głupie" - powiedział Kolarski.

Anna Maria Anders ambasadorem we Włoszech i San Marino była od września 2019 roku. Od 2016 roku była senatorem Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2016-2019 była przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz sekretarzem stanu w kancelarii premiera jako pełnomocnik do spraw dialogu międzynarodowego. Jest córką generała Władysława Andersa.

Ambasadorką RP na Łotwie od 2018 roku była Monika Michaliszyn. To językoznawczyni, lettonistka, wykładała na Uniwersytecie Warszawskim.

Prof. Antonina Magdalena Śniadecka-Kotarska od 2018 r. była ambasadorem RP w Peru, Ekwadorze i Boliwii. To latynoamerykanistka, antropolog kultury i polityki związana z Uniwersytetem Łódzkim i Uniwersytetem Warszawskim.

SW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj121 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka