fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

Zmarł wybitny aktor. Ma na swoim koncie wiele niezapomnianych ról

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
W czwartek w Miami po długiej chorobie zmarł wybitny aktor Donald Sutherland, znany m.in. z ról w "M*A*S*H", "Klute" i "The Hunger Games". Laureat honorowego Oscara za całokształt twórczości. Miał 88 lat.

Kiefer Sutherland poinformował o śmierci ojca

"Z ciężkim sercem informuję, że zmarł mój ojciec, Donald Sutherland" - napisał na Instagramie Kiefer Sutherland, syn Donalda Sutherlanda. "Osobiście uważam go za jednego z najważniejszych aktorów w historii kina. Nigdy nie zrażał się rolą, dobrą, złą czy brzydką".

Kiefer Sutherland napisał dalej, że jego ojciec "kochał to, co robił i robił to, co kochał, i nigdy prosił o więcej. Dobrze przeżyte życie".


Niezapomniane kreacje Donalda Sutherlanda

Urodzony w Nowym Brunszwiku w Kanadzie, Sutherland zaczynał jako reporter wiadomości radiowych, zanim opuścił Kanadę i wyjechał do Londynu w 1957 roku. Tam studiował w London Academy of Music and Dramatic Art.

Donald Sutherland debiutował na dużym ekranie w połowie lat 60. W krótkim czasie jego wyraziste role w takich filmach jak: "Parszywa dwunastka" (1967), "Złoto dla zuchwałych" (1970), "MASH" (1970) i "Klute" (1971) wyniosły go na szczyty popularności i zapewniły stałe miejsce w historii kina.

Rola Hawkeye'a Pierce'a, chirurga w filmowej wersji MASH z 1970 roku, komedii o medykach podczas wojny koreańskiej, była prawdziwym przełomem dla kanadyjskiego aktora. W "Klute" zagrał detektywa, któremu w poszukiwaniu zaginionej osoby pomaga luksusowa call girl. Jane Fonda za tę rolę zdobyła Oscara. Odtwórcy głównych ról po tym filmie przez 2 lata byli parą. W thrillerze "Don't Look Now" z 1973 roku Sutherland i Julie Christie zagrali tak realistycznie scenę miłosną, że przez długi czas krążyła plotka, że aktorzy uprawiali seks na planie - co Sutherland później zdementował.

Donald Sutherland zagrał w prawie 200 filmach

W późniejszym okresie stworzył szereg innych wybitnych kreacji; do których można zaliczyć, m.in. główne role w takich obrazach jak: "Casanova" Federico Felliniego (1976), "Orzeł wylądował' (1976), "Zwyczajni ludzie" (1980) czy "Igła" (1981). Przez całą karierę pozostawał aktorem niezwykle aktywnym. BBC podaje, że miał na swoim koncie prawie 200 filmowych ról. Nigdy nie udało mu się jednak zdobyć nawet nominacji do nagrody Oscara.

Otrzymał za to dwie statuetki Złotego Globu oraz 6 nominacji do niego. We wrześniu 2017 Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła przyznanie Sutherlandowi honorowego Oscara za całokształt twórczości aktorskiej.

W latach 70. był zagorzałym przeciwnikiem wojny w Wietnamie. W 2011 otrzymał swoją gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Sławy. Jego śmierć nastąpiła na kilka miesięcy przed publikacją jego pamiętnika, "Made Up, But Still True", książki o jego osobistej podróży jako aktora.

ja

Na zdjęciu Donald Sutherland, fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura