fot. Screenshot/YouTube
fot. Screenshot/YouTube

Telewizje Sakiewicza i Karnowskich dostały koncesje od KRRiT. Będą nadawane na całą Polskę

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 73
KRRiT przyspieszyła rozstrzygnięcie konkursu na dwa miejsca na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Już wiadomo, że 10-letnią koncesję na nadawanie programu w ogólnopolskim multipleksie MUX-8 przyznano Telewizji Republika i wPolsce24.

KRRiT przyznała koncesję telewizjom Sakiewicza i Karnowskich

Pierwsza stacja jest związana z Tomaszem Sakiewiczem i środowiskiem „Gazety Polskiej”. Druga jest kojarzona z braćmi Karnowskimi, firmą Fratria, tygodnikiem „Sieci”, portalem wPolityce.pl.

Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, "obie grupy medialne, które zwyciężyły w konkursie KRRiT, są sympatyzujące ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości". W konkursie przepadły wnioski węgierskiej firmy TV2 Média, która chciała uruchomić rozrywkowo-lifestylowy kanał PTV, a także należącej do Grupy MWE Networks spółki Polskie Media P.S.A. Zaproponowała ona kanał Polska24, który miał walczyć z fake newsami i dezinformacją.

"KRRiT rozstrzygnęła postępowanie w sprawie udzielenia koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym w ogólnopolskim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej MUX-8. Dla spółki Telewizja Republika S.A. na program Republika i dla spółki Fratria Sp. z o.o. na program WPOLSCE24" - głosi informacja zamieszczona na stronie Krajowej Rady w piątek.Jak wskazano, nowe programy w sygnale ogólnopolskiego multipleksu MUX-8 będą rozpowszechniane w systemie standardowej rozdzielczości, w standardzie DVB-T, będą niekodowane i udostępniane odbiorcom bezpłatnie. "Będą także gwarantem zachowania różnorodnej i pluralistycznej oferty programowej na rynku mediów w Polsce" - dodano na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jeden z członków KRRiT był przeciw

Przeciwko tej decyzji zaprotestował jeden z członków KRRiT prof. Tadeusz Kowalski. - W mojej ocenie nastąpiło to z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającej z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych – napisał w oświadczeniu.

Przed posiedzeniem KRRiT, 21 czerwca 2024 r. zgłosiłem wniosek formalny o weryfikację pod względem bezpieczeństwa i obronności państwa wszystkich wnioskodawców oraz podmiotów wchodzących w ich skład oraz ich beneficjentów rzeczywistych, którzy złożyli wnioski o udzielenie koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w ogólnopolskim multipleksie MUX-8 - postulował prof. Kowalski, ale jego wniosek odrzucono.

Kiedy TV Republika i wPolsce24.pl w ogólnopolskiej telewizji

TV Republika i wPolsce24.pl powinny pojawić się w ofercie MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV i ViDoc TV) jesienią. 10-letnia koncesja naziemna kosztuje prawie 18 mln zł. Możliwe jest jej opłacanie w corocznych ratach. Nadawcy muszą płacić też ponad 6 mln zł rocznie na rzecz Emitela, operatora MUX-8. Ósmy multipleks jest nadawany w paśmie VHF, a nie UHF jak pozostałe. Część odbiorców może wymagać bardziej rozbudowanej instalacji antenowej do odbioru. Na razie emisja stacji na MUX-8 jest prowadzona w standardzie DVB-T i jakości SD. Pod koniec czerwca Urząd Komunikacji Elektronicznej może zgodzić się na zmianę decyzji rezerwacyjnej ósmego multipleksu. Wówczas możliwa będzie zmiana standardu na DVB-T2/HEVC i emisja w HD.

Na razie TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.

Z kolei związana z braćmi Karnowskimi telewizja wPolsce.pl jest dostępna za pośrednictwem operatorów, takich jak Polsat Box/Polsat Box Go, Play/UPC Polska, Vectra, Netia. Wchodzi też w skład multipleksów eksperymentalnych BCAST w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu, a także multipleksów lokalnych: MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) i MUX-L4 (Wrocław, Świdnica). Stream stacji jest dostępny pod adresem wpolsce.pl i na YouTube.

ja

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj73 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura