fot. Facebook
fot. Facebook

Żukowska zobaczyła wpis Jachiry i nie wytrzymała. "Ona myśli po niemiecku"

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 175
Posłanka KO Klaudia Jachira po wizycie w Bundestagu opublikowała wpis w mediach społecznościowych, który wywołał burzę. Oświadczyła, że "jest dumna z tego, że dwa lata temu głosowała przeciwko reparacjom". Na wpis Jachiry zareagowała jej koalicyjna koleżanka Anna Maria Żukowska z Lewicy.

Szokujące wyznanie Jachiry na X

"Jestem dumna z tego, że 2 lata temu głosowałam przeciwko reparacjom. Była nas tylko czwórka, a jednak czuliśmy, że postępujemy słusznie. Nie mam nic przeciwko zapowiedzianemu funduszowi dla żyjących jeszcze ofiar II wojny światowej, dobrze, że będzie. Jednak od początku czułam, że sam temat reparacji, których nie tylko Polska Ludowa się zrzekła, ale też dziwnym trafem widnieje podpis Anny Fotygi, pisowskiej ministry spraw zagranicznych, to temat, który PiS wrzucił jak zwykle po to, by odwrócić uwagę od ważnych spraw" - zaczęła swój wpis Jachira, powielając tym samym nieprawdziwą informację na temat Fotygi, bowiem taki dokument z jej podpisem nigdy nie istniał."Mamienie ludzi kwotą 6 bln zł to kwintesencja działania rządów PiS-u: odwracać uwagę od ich afer, bez ustanku psuć, jątrzyć, patrzeć w tył, a nie do przodu, próbować zrobić z naszego zachodniego sąsiada, najważniejszego partnera gospodarczego, sojusznika - wroga. A po drodze zniszczyć to wszystko, co udało się zbudować przez 35 lat Wolnej Polski" - kontynuowała posłanka KO w długim wpisie.

"Dobrze, że podczas wczorajszego spotkania w Bundestagu wszyscy zgodziliśmy się, że trzeba patrzeć w przód i pamiętać, że dziś wróg jest na wschodzie i jest nim putinowska Rosja. Trzeba też pilnować stanu demokracji w naszych obu krajach oraz w całej Europie, wyciągając też lekcje z historii dochodzenia faszystów do władzy, tak, by Zło nigdy się nie powtórzyło" - podsumowała Jachira.

Anna Maria Żukowska: Klaudia myśli po niemiecku

Jej wpis wywołał burzę. Internauci nie dowierzali, że polityczka z satyryczną przeszłością napisała go serio i że z taką lekkością przyznaje się, że głosowała na niekorzyść Polski.

Nie wytrzymała posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska: "To może następnym razem startuj do Bundestagu?" - napisała zaczepnie.

Jachira jej nie odpowiedziała, za to jeden z internautów stanął w jej obronie. "Ale może krytykujmy, nawet najostrzej, ale nie wykluczajmy że wspólnoty narodowej?" - napisał Adam Traczyk.

"Ktoś wyklucza? Klaudia jest Polką. Tylko myśli po niemiecku" - zripostowała Anna Maria Żukowska.

Sondaż: Polacy chcą reparacji od Niemiec

58,2 proc. Polaków uważa, że Polska powinna domagać się reparacji od Niemiec za II wojnę światową - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Odmiennego zdania jest 20 proc. respondentów. 21,9 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.

"Potrzebę ubiegania się o reparacje dostrzega 2 na 3 mężczyzn i co druga kobieta. Ze względu na wiek domaganie się rekompensaty za straty wojenne najczęściej popierają badani w wieku od 35 do 49 lat (64 proc.). Polska powinna ubiegać się o reparacje zdaniem ponad 2/3 respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym (67 proc.) i nieco wyższego odsetka osób, których miesięczny dochód przekracza 7000 zł netto (68 proc.). Biorąc pod uwagę wielkość miejscowości ubieganie się o reparacje jest najbardziej popularne wśród respondentów z miast liczących nie więcej niż 20 tys. osób (66 proc.)" - powiedziała rp.pl Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 2.07-3.07.2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

ja

Na zdjęciu z lewej Klaudia Jachira, z prawej Anna Maria Żukowska, fot. Facebook

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj175 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka