Zbyt mało i zbyt dużo snu wiąże się z podwyższonym ryzykiem cukrzycy typu 2. Fot. Pixabay
Zbyt mało i zbyt dużo snu wiąże się z podwyższonym ryzykiem cukrzycy typu 2. Fot. Pixabay

I ty możesz paść ofiarą cukrzycy. Ludzie zaniedbują bardzo ważny czynnik

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Niezdrowe nawyki dotyczące snu to większe ryzyko cukrzycy. Z obszernego badania Vanderbilt University Medical wynika, że zbyt mała jak i zbyt duża ilość snu wiążą się z podwyższonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 w różnych populacjach.

Cukrzyca nazywana jest niezakaźną epidemią XXI wiek

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, nazywaną niezakaźną epidemią XXI wieku. Może rozwijać się powoli i w każdym wieku. Choruje na nią wiele osób, ale przyjmuje się, że dodatkowo 25 proc. osób ma niezdiagnozowaną cukrzycę i nie leczy się z tego powodu. Szacuje się, że ok. 200 tys. chorych to osoby z typem 1, pozostałe to typ 2, a tylko 1 proc. chorych leczy się z powodu cukrzycy typu 3.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2030 r. będzie w Polsce 4,2 mln chorych na cukrzycę. Większość na cukrzycę typu 2, którą przyczyną jest m.in. otyłość W 2017 roku zarejestrowano 2,7 mln chorych na cukrzycę, w ubiegłym już 3,1 mln chorych na cukrzycę skorzystało z usług publicznej służby zdrowia.


Zbyt mało i zbyt dużo snu wiąże się z podwyższonym ryzykiem cukrzycy typu 2

Z obszernego badania Vanderbilt University Medical wynika, że zbyt mała jak i zbyt duża ilość snu wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 w różnych populacjach. Silnie szkodzą także nieregularne godziny zasypiania i wstawania. Już wcześniejsze badania wskazywały na powiązanie między słabym wysypianiem się i podwyższonym ryzykiem cukrzycy - przypominają naukowcy z Vanderbilt University Medical Center. Dotychczasowe wyniki wskazywały też np., że czarnoskórzy Amerykanie śpią statystycznie wyraźnie gorzej i częściej chorują na cukrzycę. Na łamach magazynu „Diabetologia" opisali oni jednak badanie obejmujące aż 36 tys. osób pochodzących z grup różnorodnych pod względem ekonomicznym i rasowym. Uczestnicy byli w wieku średnim i starszym.

– Nasze badanie wnosi nowe informacje pokazujące wagę zdrowego snu w średnim wieku, szczególnie utrzymywania regularnego snu przez dłuższy czas. Pozwala to zmniejszyć ryzyko zaburzeń kardiometabolicznych – mówi prof. Kelsie Full, autorka projektu.

"Skupiliśmy się na nawykach związanych ze snem"

Prof. Qian Xiao z University of Texas Health Science Center w Houston, główna autorka badania dodaje, że „jedną z mocnych stron naszego badania jest to, że skupiliśmy się na nawykach związanych ze snem, działających w długiej perspektywie, zamiast dokonywania tylko pojedynczego pomiaru. Co więcej, przeprowadziliśmy badanie w dużej grupie ludzi, szczególnie o niskich dochodach i w populacjach osób czarnoskórych, które często w badaniach pomijano. Dzięki koncentracji na długofalowym działaniu przyzwyczajeń związanych ze snem pokazaliśmy wagę zachowania prawidłowych wzorców snu dla zdrowia metabolicznego.


Najbardziej szkodliwe ekstremalne oraz częste zmiany długości snu

Jednym z głównych warunków wysypiania się jest naturalnie odpowiednia długość snu. Średnio zbyt krótki czas to mniej niż 7 godzin, a zbyt długi - więcej niż 9. Najbardziej szkodliwe okazały się jednak ekstremalne oraz częste zmiany długości snu. Wynik ten potwierdził rezultaty wcześniejszych badań, wiążących wysoką zmienność snu z większym ryzykiem otyłości oraz cukrzycy. Według naukowców to właśnie nieregularny sen może być czynnikiem, który sprawia, że populacje w gorszej sytuacji ekonomiczno-społecznej częściej chorują na cukrzycę.

Jeśli natomiast chodzi o zbyt długi sen, to - zdaniem badaczy - niekoniecznie musi on być przyczyną zwiększonego ryzyka, ale może być sygnałem świadczących o innych zachodzących w organizmie procesach, które cukrzycy sprzyjają. Autorzy zalecają dalsze badania w celu zidentyfikowania zaburzających cen czynników społecznych i środowiskowych, które mogą zakłócać sen. Proponują także sprawdzenie, jak zakłócenia snu mogą przyczyniać się do rasowych i społeczno-ekonomicznych nierówności w zdrowiu. [Niezbędne są również badania interwencyjne, aby ocenić, czy poprawa snu może zmniejszyć nierówności zdrowotne w USA" - podkreślają naukowcy.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Zbyt mało i zbyt dużo snu wiąże się z podwyższonym ryzykiem cukrzycy typu 2. Fot. Pixabay

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Rozmaitości