Koalicja pod wodzą Donalda Tuska otrzymała poważne ostrzeżenie w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Dlatego mówi się o rekonstrukcji rządu, która obejmie co najmniej kilka z 19 resortów. Za kilka tygodni może też dojść do rozpadu Trzeciej Drogi po klęsce Szymona Hołowni 18 maja. Zapraszamy na podsumowanie doniesień z ostatnich godzin.
Rekonstrukcja rządu po wyborach
Premier Donald Tusk zapowiedział na antenie TVP Info, że w czerwcu – po zakończeniu wyborów prezydenckich – dojdzie do rekonstrukcji rządu. - Po zmianach rząd będzie mniej liczny, ale sprawniejszy – stwierdził. Tusk nie wskazał, które dokładnie ministerstwa zostaną objęte zmianami, ale zapowiedział też chęć renegocjacji umowy koalicyjnej.
Obecnie rząd składa się z 19 ministerstw, w tym m.in. resortów finansów, zdrowia, sprawiedliwości czy edukacji. Najwięcej tek – aż 10 – należy do polityków Koalicji Obywatelskiej lub osób przez nią rekomendowanych (m.in. Adam Bodnar, Izabela Leszczyna, Radosław Sikorski). Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) ma łącznie 6 resortów, a Nowa Lewica – 3. W kontekście dymisji padają nazwiska Adama Bodnara i Pauliny Hennig-Kloski.
Trzecia Droga przed rozpadem
Zaledwie kilka dni po pierwszej turze wyborów prezydenckich (Szymon Hołownia uzyskał 4,99 proc. głosów) pojawiły się informacje o możliwym rozpadzie koalicji PSL i Polski 2050. Jak ustaliło radio RMF FM, spotkanie liderów Trzeciej Drogi zaplanowano na pierwszy tydzień czerwca – przed planowaną przez Tuska rekonstrukcją.
- Nie wiem, czy Trzecia Droga to przetrwa – przyznał Michał Gramatyka (Polska 2050). Hołownia i Kosiniak-Kamysz mają zdecydować o dalszych losach projektu politycznego. W grę wchodzi m.in. samodzielny start PSL w kolejnych wyborach – jako partia, nie koalicja, co obniża próg wyborczy z 8 do 5 proc. Czołowi politycy Polski 2050 mogliby znaleźć się na listach KO.
Kaczyński kpi z KO po wpadce posła Witka
Poseł KO Przemysław Witek stał się bohaterem sieci po słowach wypowiedzianych na antenie Polsat News: "Cóż szkodzi obiecać". Tak stwierdził pytany o gwarancję braku nowych podatków, która znajduje się na ośmiopunktowej liście Sławomira Mentzena. Dziś w podcaście kandydata Konfederacji wystąpi Karol Nawrocki. Swój udział zapowiedział też Rafał Trzaskowski, który porozmawia z Mentzenem w sobotę.
Wypowiedź Witka skwitował Jarosław Kaczyński: - Słowo honoru, że to nie jest na zamówienie naszego sztabu – powiedział lider PiS na filmiku.
Sikorski zapowiada notę dyplomatyczną do Rosji
Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział wystosowanie noty dyplomatycznej do Rosji w związku z dewastacją pomnika polskich jeńców w Miednoje. Z pomnika skuto płaskorzeźby orderów Virtuti Militari i Krzyża Kampanii Wrześniowej. - To akt prowokacji ze strony Rosji – ocenił minister.
Sikorski wezwał też do reakcji prezesa IPN Karola Nawrockiego: „Nie słyszę potępienia. Mam nadzieję, że nie zgadza się z Putinem w sprawie NATO”. Rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz odpowiedział, że za pomnik odpowiada rząd, nie instytut. Zarzucił MSZ wykorzystywanie sytuacji w kampanii prezydenckiej. - To ciekawe, że rzecznik IPN uważa protest za obrzydliwy, a nie rosyjską prowokację – ripostował Sikorski.
Baranowski: Od 1 lipca bez rosyjskich i białoruskich nawozów
Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem nowych ceł na nawozy z Rosji i Białorusi. Jak poinformował wiceminister Michał Baranowski, od 1 lipca UE najprawdopodobniej całkowicie odetnie się od importu tych surowców. - To duży sukces polskiej prezydencji w UE – komentował Baranowski w Brukseli.
Projekt przewiduje trzyletni okres przejściowy, podczas którego rosyjskie nawozy azotowe mają być stopniowo zastępowane przez alternatywne źródła. Część państw członkowskich już zrezygnowała z rosyjskiego importu bez negatywnego wpływu na rynek.
Wstrząsające zabójstwo dyplomatów izraelskich
Szef MSZ Wielkiej Brytanii David Lammy potępił zabójstwo izraelskich pracowników ambasady w USA, które określił jako "odrażającą, antysemicką zbrodnię”. Do zbrodni doszło przed Muzeum Żydowskim w Waszyngtonie. Sprawca – 30-letni Elias Rodriguez z Chicago – podczas zatrzymania krzyczał "wolna Palestyna”.
Trzęsienie ziemi u wybrzeży Krety
W czwartek o poranku silne trzęsienie ziemi nawiedziło rejon greckiej Krety. Wstrząs miał magnitudę 6,1 i był odczuwalny również w Turcji i Izraelu. Na szczęście nie ma doniesień o ofiarach ani większych zniszczeniach. Greckie służby ratunkowe postawiono w stan najwyższej gotowości.
Piłkarska Liga Europy: triumf Tottenhamu
Tottenham Hotspur pokonał Manchester United 1:0 w finale Ligi Europy rozegranym w Bilbao. Jedyną bramkę zdobył Brennan Johnson. To pierwszy europejski triumf "Kogutów” od 1984 roku i zarazem przepustka do Ligi Mistrzów. Trener Ange Postecoglou dotrzymał słowa – zdobył trofeum w drugim sezonie pracy z klubem.
Fot. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka