Hindus Kailash Satyarthi i Pakistanka Malala Yousafzay zostali laureatami Pokojowej Nagrody Nobla 2014. Przewodniczący Komitetu Thorbjoern Jagland powiedział, że zostali oni uhonorowani za "walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do nauki".
Kailash Satyarthi to 60-letni działacz na rzecz praw dzieci w Indiach. Stoi na czele założonej w 1980 roku organizacji Bachpan Bachao Andolan. Od lat 90. jest aktywnym uczestnikiem hinduskiego ruchu przeciwko pracy dzieci. Do tej pory jego organizacja doprowadziła do uwolnienia ponad 80 tysięcy dzieci z niewoli i pomogła w ich ponownej integracji ze społeczeństwem oraz edukacji.
Malala Yousafzai jest 17-letnią aktywistką, działającą na rzecz dostępu do edukacji oraz praw kobiet w Pakistanie. W wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie w dolinie Swat, gdzie mieszkała i gdzie pakistańscy talibowie sprzeciwiali się prawu dziewcząt do edukacji.
W październiku 2012 roku została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję i stała się symbolem walki o wolność koiet. Po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam naukę. Malala Yousafzay jest najmłodszą w historii zdobywczynią Nagrody Nobla.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo